Köprü (Die Brücke) Akımı

1905 yılında Almanyanın Dresden kentinde bir araya gelen dört mimarlık öğrencisinin kurduğu Dışavurumcu grup Die Brücke (Köprü) 20. yüzyılın ilk manifestolu akımıdır.

Ernst Ludwig KrichnerErich HeckelKarl Schmidt-Rottluff ve Fritz Bleyl’den oluşan bu akıma, sonradan Emil  NoldeMaxPechstein ve Otto Mueller gibi isimler de katılmıştır. 1913 yılına kadar bir arada sergiler açan Die Brücke sanatçıları, Alman Dışavurumcu sanatının öncüleridir. Bir manifestoyla yola çıkmış olmalarına rağmen biçimsel anlamda belirli bir ilkeleri bulunmayan grubun en önemli özelliği, ‘yeni bir sanat’ arayışının bir tür misyona dönüştürmesidir.

Grubun adı Nietzsche’nin “Hedef değil, köprü olmak gerek” sözünden hareketle, eski sanat ile yeni sanat arasında ‘köprü’ olmak çabasını yansıtır.

Munch’tan ve Van Gogh’dan etkilenen, Fransız Fovistlerini tanıyan, batılı kaynakların yanı sıra Afrikanın ve Okyanusya’nın sanatına ilgi duyan Die Brüche sanatçıları, tıpkı fovistler gibi canlı renkleri anti-natüralist bir anlayışla ve serbest fırça darbeleriyle tuvale aktarmışlardır.

Die Brücke Manifestosu

Die Brücke sanatçıları ayrıca, ahşap baskıya da yoğun bir ilgi duymuşlar, hatta Krichner’in yazdığı Die Brücke manifestosu ahşap baskı yoluyla çoğaltılmıştır. Akım, ahşap baskı sanatnın 20 .yüzyılda yaygınlık kazanmasındaki temel etkenlerden biri olarak değerlendirilmiştir.

Krichner ve diğer Die brücke sanatçılarının Afrika heykellerini andıran ‘primitivist’ ahşap heykelleri de bulunmaktadır. Die Brücke sanatçılarının bazıları sonraki yıllarda Berlin’e taşınmış, akademik sanata muhalif Berlin Secession gurubuna katılmak isteyip kabul edilmemiş, bunun üzerine Max Pechstein öncülüğünde Berlin’de 1910 da yeni Secession kurmuşlardır. 1913 yılında sanatçıların birlikte aldığı kararla dağılan Die Brücke gurubunu önce Dresden’ de sonra Berlin’ de açtığı sergiler, gerek resimlerinin zaman zaman erotik içeriği gerekse şiddeti, ham dışavurumcu üslübü nedeniyle Almanya’ da döneminin en cesur sanatsal atılımı olarak nitelendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir