Zaha Hadid’in eserlerinden esinlenilmiş 22 halı tasarımı

tasarimseyri-zaha-hadid-carpet-1

Londra Tasarım Festivali 2018’in katılımcılarından olan Zaha Hadid Galeri, Zaha Hadid’in mimarları tarafından Royal Thai firması için tasarlanan yeni RE/Form halı koleksiyonunu ziyaretçilere sundu.

Dört ana temadan oluşan 22 halı tasarımı, yeniden yapılandırma ve dönüşüm kavramlarını temsil ederken Hadid’in mimari eserlerini de hatırı sayılır ölçüde yansıtmaktadır.

tasarimseyri-zaha-hadid-carpet-1

Dört ana temayı içinde barındıran tasarımlar, çizgili çizgiler, şerit benzeri çıkıntılar, pikselli manzaralar ve organik hücresel şekillerden oluşuyor. Her gruplamada ki desenler, Hadid’in birbirinin içine girme, katmanlama, ışık ve gölge ile oynama gibi tasarımsal özelliklere sahip.

tasarimseyri-zaha-hadid-carpet-2

Tasarımlar da kullanılan turkuaz, kırmızı ve yeşilin tonları Royal Thai firması için yenilikçi renkleri içinde barındırması ile öne çıkan bir özellik.

Çizgili halıların desenleri Hadid’in MAXXI: 21. Yüzyıl Ulusal Sanat Müzesi için Roma’nın akışkan ve fütüristik tasarımını ve firmanın yakın zamanda tamamladığı 520 W 28th Street’in cephesinde akan kıvrımlı metalik şeritlerini yansıtmaktadır.

 

 

tasarimseyri-zaha-hadid-carpet-6

Piksel halıların deseni, Zaha Hadid Mimarları’nın Nanjing Uluslararası Gençlik Kültür Merkezi’nin delikli cephesini yansıtmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

tasarimseyri-zaha-hadid-carpet-4

Hücresel halılar, ekibin İsviçreli kuyumcu Caspita firması ile işbirliği içinde ürettiği Hadid’in beyaz altın Skein Manşeti gibi projelerde bulunan örgü formlarına çok benzemekte.

 

 

 

 

 

 

Diğer halı tasarımları

 

Bu yılki Londra Tasarım Festivali’nde sergilenen diğer halı ve halı tasarımları arasında moda tasarımcısı Jonathan Saunders tarafından sekiz halı koleksiyonu ve Hollandalı tasarımcıların oluşturduğu 3D baskılı ve kıvrık halılar da oldukça dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir