Yüzyılın En Tartışmalı Limon Sıkacağı

limon_sikacagi

İtalyan tasarım markasın Philippe Starck’ın başkanı Alberto Alessi ile yapılan son video röportajında, Philippe Starck’ın şık ama kullanışsız limon sıkacağıyla ilgili tartışmayı “büyük bir şaka” olarak gördüğünü söylüyor. İçin Starck’ın sulu salif narenciye sıkacağı güzel görünüyordu ama ilk üretildiği 1990’larda tartışmalara neden oldu. Çünkü meyve sıkma için hiç de pratik değildi.

Alessi’nin Görüşleri

Alessi, projenin kasıtlı olarak, işlevin yerine getirmesi gerektiği fikri ile alay ettiğini söylemektedir.

Alessi; “Bu projeden çok memnunum çünkü herkes için büyük bir şaka olarak görüyorum. Bu, söylemem gerekirse;  yüzyılın en tartışmalı sıkacağı, ancak kariyerimde yaptığım en eğlenceli projelerden biri.” demektedir.

Alessi’nin Projeden Haberdar Oluşu

Limon sıkacağının uzun ve belirgin şekli, bir İtalyan restoranında Starck’ın limon sıktığı kalamarın şekline dayanıyor. Alessi, “Starck’tan bir mektup aldım, mektupta, İtalyan pizzacılarında kullandığınız bir kâğıt minder vardı. Bir pizzacıya girdi ve kalamar yemeye başladı. Sonra bir sezgileri vardı ve çizmeye başladı. Bana bu minderi gönderdiğinde sandalyeme atladım.

Hemen hemen harika bir proje olduğu algısına sahip olduğum birkaç durumdan biriydi. Genellikle anlama konusunda çok yavaşım, ama bu durumda değil.” diyerek projeden nasıl haberi olduğunu söylüyor. Ürünün eğlenceli olması gerekmesine rağmen, Alessi kapsamlı bir şekilde analiz edildiğini belirtiyor. “Proje için çok karmaşık bir teorik açıklama var” diyor. “Açıklama, semiyologların dekoratif peçe dedikleri şeyle ilgili olmalı. Dekoratif peçe, işlev ve bir nesnenin tasarımı arasında daima var olan alandır. Asla tam bir örtüşme olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir