Çinlilerden, Yaratıcı Mobilya Tasarım Çalışmaları

Maison & Objet’in Yükselen Yetenek Ödülleri 2019, geleneksel formları yenilikçi malzemelerle ve modern şekillerle yeniden tanımlayan 4 genç Çinli tasarımcıya odaklandı. Önceki yıllarda İngiltere, Lübnan ve İtalya’dan yeni yeteneklere öncelik veren Paris mobilya fuarı, 18-22 Ocak tarihleri ​​arasında gerçekleşen 2019 baskısı için Çin’in hızlı gelişen tasarım arenasından seçti.

Mario Tsai, Chen Furong, Ximi Li, Hongjie Yang “Maison & Objet”’in bu yıl yetenekli  4 Çinli tasarımcı olarak ön plana çıkarıldı.

“Çin için gerçekten heyecan verici bir zaman”

Designchain CEO’su Stephanie Zhao, stüdyoların “Çinliliğin” tasarım çalışmalarında hemen görünmediğini, tasarımları daha ince bir düzeyde etkilediğini açıkladı.

Zhao, “Şimdi Çin’deki zamanlama çok ilginç. Eski, yeni ve tüm karşıtlıklar gerçekten yaratıcı yeni şeylerle ortaya çıkıyor. Çin için gerçekten heyecan verici bir zaman” dedi.

Franck Chou Tasarımı

Franck Chou

Pekin merkezli mobilya tasarımcısı Franck Chou’nun en son koleksiyonu, geleneksel Çin bambu sandalyelerine dayanan kanepeyi;  el yapımı döşeme işlemlerinden liderliğini alan modüler deri ve yün kanepe Combo ile birleştirmiş ve geometrik yığın tablosu olarak dizayn etmiş.

Chou, “Tasarımlarımın belirgin oryantal özellikleri yok, ancak aslında tasarım fikirleri ve ilhamları modern ve gelecekteki oryantal yaşam tarzları hakkında derinlemesine oturmuş düşüncelerden kaynaklanıyor” dedi.

Mario Tsai Tasarımı

Mario Tsai

Mario Tsai sürdürülebilirliğe odaklanır ve koleksiyonlarına modern bir görünüm ve dokunsal kalite kazandırmayı amaçlıyor. Tsai, yeni malzemeler ve bunların uygulanmasına önem vererek 2014 yılında Hangzhou’da atölyesini kurdu.  Maison & Objet’te, alüminyum tüp şeklindeki Domuz yan sehpa, yuvarlak ayaklı dört ayak üzerinde 25 santimetrelik bir alüminyum tüp ve saf masa dahil olmak üzere yeni parçalardan seçti. Tsai, mobilya tasarlamanın yanı sıra, endüstriyel ürünlerin ve iç mekanların tasarımına, Danimarka, İtalya ve Norveç’te olduğu gibi evdeki projelerde de çalışmaya başladı.

Ximi Li Tasarımı

Ximi Li

Şangay merkezli tasarımcı Ximi Li, 2016 yılında kendi bağımsız tasarım markası Ximi Li Design ve mobilya markası Urbancraft’ı kurmadan önce altı yıl boyunca Neri & Hu’da baş tasarımcı olarak çalıştı.

Urbancraft’ın tasarımları, geleneksel Çin mücevher kutularından ilham alan paslanmaz çelik, deri ve meşe Jiazhuang tuvalet masasını; çelik, ceviz ve aynadan yapılan daire daire anlamına gelen Yuan koleksiyonu; ve birbirine geçen BY3 terrazzo, cam ve mermer sehpa sistemiyle dizayn etti. Politecnico di Milano’da mobilya tasarımı okudu ve çalışmaları sırasında mimar,  Andrea Branzi’de çalıştı.

Hongjie Yang Tasarımı

Hongjie Yang

Tasarım Akademisi Eindhoven mezunu Hongjie Yang, doğal ve insan yapımı arasındaki ayrımı araştırıyor. Yang, “Çalışmalarımın çoğu, insanların gücü ile doğanın gücü arasındaki mesafeyi aşan yeni bir estetik sınıfı aramaktadır.” Eserleri, tasarım sürecinde teknoloji ve insan yapımı malzemeler kullanarak elde ettiği doğal bir formu simüle ediyor. Yang, Maison & Objet’te, tamamı alüminyumdan yapılmış Synthesis Monolith ayna, sehpa ve tezgahı sergiledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir