Veganlar İçin Deri Projesi: Lino

Tasarımcı Don Kwaning, iç mekân ve mobilya tasarımları için deri görünümü uyandıran yeni bir materyal geliştirdi. Kwaning tarafından geliştirilen Lino Leather’ın ikinci versiyonu olan linolyum, bileşik malzemelerle yapılan bir sürü deneyin sonucunda ortaya çıkmış ve dayanıklı zemin kaplaması olarak kullanım alanı bulmaktadır.

Lino Versiyonları

İlk lino derisi versiyonu, genellikle bir ineğin midesinden yapılan kıvrımlı bir bal peteği yapısına sahip olan rumen derisini taklit eder. Kwaning bunu akustik sönümleme özelliklerine sahip duvar panelleri oluşturmak için kullanmıştır. İkincisi, ticari uygulamalarda daha sık kullanılan ve daha yumuşak bir malzeme olan eyer derisine daha yakın bir yapıdadır.

Kwaning’in malzemesi çift taraflıdır, her iki tarafın da aynı yüzeye sahip olması için bileşiğin iki tabakası arasında yuvarlanan malzemenin tekstil desteğiyle birlikte dengelenmesi gerekmektedir. Kwaning; bu işlemden sonra malzemenin mobilya tasarımı ve döşemesinde kullanılabileceğini öne sürüyor. Kwaning, “Malzemeye daha fazla derinlik kazandırmak için tüm pigmentleri çıkardım; bu aynı zamanda Linolyum derisine daha doğal bir görünüm kazandırdı, gördüğünüz renkler, linolyum derisinin bileşenlerinden biri olan odun ununun renkleridir” demektedir.

Linolyum Derisi Renkleri

Koyu kahverengi renge sahip farklı ağaç türlerinin karışımı ile sarıçam ağacı kullanılmıştır. Ayrıca kırmızı linolyum derilerinde muşambada kullanılan normal miktarda pigmentin yüzde biri kullanılmıştır. Bu şekilde ahşabın rengi ile pigment birleşir ve doğal görünüm kazanır.  Kwaning, doğal malzemeler için yeni kullanımlar bulma konusunda uzmanlaşmıştır ve lino için daha çok yönlü hale getirebilecek yeni tedaviler geliştirmek için döşeme üreticisi Forbo ile birlikte çalışmıştır.

Linolyum, genellikle bitki bazlı yağlar ve mineraller veya öğütülmüş mantar gibi ince tozlarla karıştırılmış reçinelerden oluşan bir bileşikten yapılır. Bileşik, tuval gibi bir tekstil destek üzerine yerleştirilir ve farklı renk yüzeyleri oluşturmak için renklendirilebilir. Kireç gibi minerallerin ilavesi sayesinde yoğun kullanıma dayanma kabiliyeti nedeniyle en çok zemin kaplaması olarak kullanılır ve genellikle dokusu pürüzsüzdür.

Vegan Alternatifleri

Kwaning, malzemelerin bir kısmını bileşikten uzaklaştırmış ve lino özelliklerini değiştirmek için keten tohumu yağı gibi bazılarını arttırmıştır. Kwaning sözlerine;  “Birçok insan bunun yalnızca doğal malzemelerden yapıldığını bile bilmiyor. Linolyum 100 yıldan fazla bir süredir var ve bu süre zarfında üretim ve uygulamada pek bir şey değişmedi” diyerek devam etmektedir. Lino Leather, Eindhoven Tasarım Akademisi’nin Hollanda Tasarım Haftası sergisinde Kwaning’in iki mezuniyet projesinden biri olarak sergilenmiştir.

Diğer projesi Medulla, hızlı büyüyen yumuşak bitki fabrikasının özünden ekolojik ambalaj ve tasarım malzemeleri oluşturmaya odaklanmıştır. Kwaning, “Endüstriyi, toksik olan veya hayvanlara zarar veren malzemeler için yeni çevreyle ilgili ikameler getirerek süreci değiştirmeyi amaçlayan projeleri seviyorum” demektedir. Dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar, malzeme bilimcileri ve girişimciler, geleneksel deri üretiminin çevresel etkilerinden bazılarını gidermek amacıyla deriye karşı vejetaryen ve vegan alternatif bulmaya çalışıyorlar. Örnekler arasında ananas bitkisinin atık yapraklarından yapılan Piñatex ve palmiye yapraklarından yapılan hurma deri sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir