Tek Kullanımlık Plastik Ürünler Geliştiriliyor

Margarita Talep, tek kullanımlık plastik ambalajlara karşı yosun bazlı bir alternatif geliştiriyor

Margarita Talep, yosunlardan elde edilen hammaddeyi kullanarak tek kullanımlık plastik ambalajlamaya karşı sürdürülebilir, biyolojik olarak parçalanabilen bir alternatif yarattı. Malzemelerin bolluğu yüzünden geri dönüştürülemeyen plastik ambalajlar halen daha gıda ürünleri içermekte. Talep, plastik içinde duracak şekilde çevre dostu bir ambalaj geliştirmeye karar verdi.

Jel, doğal boyalarla 80 santigrat derece sıcakta kaynatılır

Tasarımcıya göre, malzeme, yaban mersini, mor lahana, pancar ve havuç gibi meyvelerin ve sebzelerin derilerinden ekstrakt ile elde edilen boyalar doğal maddeyi içerir.

Bazik karışım, bir polimerden, bir plastik hale getirilen makineden geçirilerek ve bir katkı maddesinden oluşur, her bileşenin miktarı nihai ürünün istenen kıvamına bağlı olarak değişmektedir. Bu durumda polimer ve ana bileşen jel – kırmızı algler ile kaynatılarak elde edilen bir jöle benzeri karbonhidrat maddesi olacaktır. Margarita Talep, yumuşak renk vermek için, suya yumuşatıcı ve doğal boyalar olarak ekler.

Pancar özü malzemeye mor bir renk verir

Talep, ince plastiğe yakın benzerlik gösteren bir malzeme yapmak için, erimiş sıvının bir kalıba aktarmadan önce, jel karışımını yaklaşık 80 santigrat dereceye kadar kaynatır. Sıvı, 20 santigrat derecenin altındaki bir sıcaklığa düştüğünde, jel benzeri bir kıvam alır. Bu kağıda veya ince plastiğe benzeyinceye kadar iyi havalandırılmış bir ortamda sabit bir sıcaklıkta kurumaya bırakılır.

Lahana ve havuç gibi doğal bitkisel boyalar kullanılarak farklı biyolojik kaynaklardan elde edilen plastik tonları üretilir

Biyolojik kaynaklarla elde edilen plastik ambalaj, özellikle kuru gıda ürünleri içermeye uygundur. Tutkal yerine ısı ile kapatılarak en iyi sonuç elde edilinceye kadar doğal hale getirilir.

Tasarımcının açıkladığı gibi, yosun kaynaklı materyalin çok yönlülüğü, karışımdaki polimer, plastik hale getirilen makine ve katkı maddelerinin oranlarını değiştirerek çok farklı türlerde – bazı daha sert ve daha esnek – biyolojik kaynaklardan elde edilen plastikler ile üretme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Malzeme, özellikle kuru ürünlerin paketlenmesi için uygundur

Tek kullanımlık ya da tek kullanımlık plastiklerin yerine geçen Talep’in yosun ambalajı, malzemenin kalınlığına ve toprağın sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık üç ay içinde biyolojik olarak parçalanacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir