Şekilsiz, Şekillere Sahip Hücre Mumlukları

sekilsiz-sekillere-sahip-hucre-mumluklari

Zaha Hadid Design, biyolojik olarak gerçekleşen hücre büyümesi sürecinden aldığı ilham ile bir dizi paslanmaz çelik mum tutucusunu piyasaya sundu. Hücre koleksiyonun da, uzun ve dar gövdelerde, dengeyi sağlayacak şekilde, hücre çekirdeğine benzeyen, amorf şekilli tabanlara sahip olan üç mum tutucu bulunur.

Mimari ve sanatsal yapısı bakımından öne çıkan, sofra takım arasındaki bağlantının altını çizen paslanmaz çelik mumlu tasarım, Zaha Hadid Design’ ın koleksiyonuna eklendi. Yapmış olduğu tasarımı ile hücre çekirdeğini ince gösteren bir şekilsiz, şekillere sahip hücre mumluklar topluluğu yarattı.

Zaha Hadid Design, çeşitli yükseklik ve boyutlara sahip olan mumluk serisinin tasarımını yaparken, hücresel organizmaların çoğalması ve büyümesini inceledi. Tutucular, yüksek derecede parlatılmış paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Daha sonrasında paslanmaz çelik mum tutucular cilalanır, her türlü masa için ayarı yapılır ve bir merkez oluşturur.

 

Her ürün, bir organizma oluşturmak adına çoğaldıkça ve büyüdükçe hücrelerin oluşumunu uyandıracak biçimde iki veya üç dairesel baz şeklinde kümelerden oluşur. Bireysel parçaların tasarlanmasında, birbiri üzerine istiflenerek veya bir kişinin ihtiyaçlarına uyacak şekilde yeniden yapılandırılarak düzenlenecek. Her tutucunun kalınlığında ise değişen kubbeli bir siluet bulunacak.

Zaha Hadid Design tasarlamış olduğu bu mumun her yönden açısı, profilde kenar kalınlığının hafifçe değişeceği şekilde değerlendirildi ve hazırlandı. İmalatı yapılırken, dikkate değecek bir zorluk sunmasına rağmen, ince, ödünsüz ve kusursuz bir kalite üretimi sağladı.

 

Zaha Hadid Design, 2006 yılında mimarlık firmasını kurdu. Çağdaş tasarımın sınırlarını zorlayan Zaha Hadid Design, dünyanın en saygın markalarıyla işbirliği içinde. Tasarım yaparken en son model teknoloji ve malzeme gelişmeleri uygulanmaktadır.  Zaha Hadid Design, portföyü moda, mücevher, sınırlı sayıda mobilya parçası, iç mekan, sergi ve set tasarımı gibi çok çeşitli tasarım disiplinlerinden komisyonlar içerir.

Mimarın 2016’da gerçekleşen ani ölümünün ardından ise şirketi şu anda 70 milyon sterlinlik mülkünün tek yöneticisi olan Patrik Schumacher tarafından yönetiliyor.

Firmanın diğer ürünleri arasında ise Hans J Wegner’ın şezlongunun yeniden yorumlanması ve Hadid’in mimari projelerinden esinlenen bir dizi halı tasarımı yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir