Şehvetli Yanmış Odunlar

Fransız tasarımcı Loïc Bard, hepsi dokunma hissinden ve insan vücudundan ilham alan, yuvarlatılmış kenarları olan bir dizi ahşap mobilya ve sofra takımı tasarladı. Montreal merkezli bir ağaç ustası ve tasarımcısı olan Bard, Kanada akçaağaçından tezgâh, tabure, sandalye, masa ve mutfak eşyalarından oluşan Bone koleksiyonunu oluşturdu. Parçalar tıknaz, yuvarlak araçlarla ve elle şekillendirilerek ortaya çıkarıldı.

Tasarım Süreci

Bard “koleksiyonun dokunma hissinden ve insan vücudundan ilham aldığını” belirtmektedir. “İki tonun keskinliği (siyah ve beyaz), doğal malzemenin damarlı ayrıntılarından ve tek bir tahta parçasından oyulmuş şekillerin duygusal anatomisi yoluyla ortaya çıkıyor.” diyerek sözlerine devam etmektedir. Tasarımcı şekilleri elle oymadan önce serbest el çizimleri ile çizerek oluşturdu. Bu süreci “ilk başta eskizler çizerek minimalist ve saf şekiller oluşturma eğilimindeyim ve kişisel duygularımın bir kısmını nesnelerin kavramına, daha duygusal bir şeye dâhil ediyorum” diyerek açıklamaktadır. Bard; daha sonra siyahlık etkisi için Japon shou sugi yasağı tekniğini kullandı ve tasarımları doğal bir yağda koyu mat bir görünüm için tamamladı.

Ürün Özellikleri

Bone 01 ve 02 sandalyelerinin her ikisi de dikdörtgen ya da boru şeklinde konstrüksiyonlarla üçayağa ve dar sırtlara sahiptir. Ayrıca, serinin içinde siyah bir yemek masası vardır ve bu masa yuvarlak ayaklar ile eşyaları düzenlemek ve yerleştirmek için masa üstüne yerleştirilmiş küçük yarıklara sahiptir. Dış kısımların bir bölümü daha yuvarlak ve tıknazken, diğerleri ultra incedir. Oyuk boyunca uzanan oyuk göbekleri veya bacakları omurga sütununu uyarmaktadır.”İnsan vücuduna olan benzetme, sandalyelerdeki küçük bir iskelet yapısı, dış kısımlar için yuvarlak bir kürek kemiği düzeneği veya büyük bacaklarda yumuşak diz eklemleri olan ana bank kolları ile insan siluetleri algılanmaktadır.

Sanatın Kaynağı

Tasarımcı, bu sanatı çalışıp büyüdüğü Fransız köyünde bulunan küçük bir ahşap atölyesinde öğrendi. Bununla alakalı olarak tasarımcı; “Aile çiftliğindeki çocukluğum ve doğayı deneyimleme özgürlüğü, nesnelerimin organik şekillerinin kaynağıdır” demektedir. Daha sonra Kanada’da akçaağaç keşfetti ve Montreal’de ahşap mobilya sanatçılığı okudu. Bard, “Projelerimde tutmaya çalıştığım sertliği ve çok hafif rengi özellikle seçiyorum.” demektedir. Bone mobilyasına ek olarak, Bard, Montreal’de SAT ( Montreal Sanat ve Teknoloji Derneği) kolektif tasarımıyla başlatılan sınırlı sayıda mutfak eşyaları da tasarlamıştır.  Düzinelerce şekilden oluşan sofraların çoğu düz yuvarlak alana ve ince çubuk uçlara sahiptir. Bazı sofralar dar ve dikdörtgen, bazıları daha soğanlı, hatta kum saati şeklindedir.

Sofra ve Kap Tasarımları

Bard, “Yemek pişirmenin veya servis yapmanın farklı yollarını keşfetmeyi seviyorum. Tasarımlardan bazıları; servis yapmak için veya tuz veya sos için küçük servis plakaları olarak, bazıları ise pişirme veya eritme için daha faydalı.” İfadesini kullanmaktadır. Bard’ın kapları, Montreal merkezli Fransız tasarımcı Antoine Pillot tarafından krem ​​renkli seramik plakaların üzerinde sergileniyor. Siyah mobilyalar, bu yılki Meksika Tasarım Haftası’nda da göze çarpmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir