Şehir Düzenlemelerinde Modern Tasarımlar

Şehir Düzenlemelerinde Modern Tasarımlar

Günümüzde modern şehir süslemeleri, mimarları oldukça iştahlandıran bir unsur haline gelmiştir. Her türlü ayrıntıyı şehir düzenlemelerinde kullanan mimarlar, kullandıkları malzemeler ile de dikkat çekmektedir.  Buna en güzel örneklerden biri de Fransa Aix-en – provence  yer alan Edebiyat ve İnsan Bilimleri Üniversite kampüsünde hayata geçirilen Latin harflerin kullanışlı koltuklar haline dönüştürülmesidir.  Fransız Mimar ve sanatçı Olivier Vadrot imzalı 26 latin alfabesi harf koltukları kullanıcıları olan üniversite öğrencileri tarafından oldukça beğenildi.  Mimar Olivier Vadrot harfler şeklinde tasarlanan dizayn koltukların ana maddesini ise lav taşları ve mermerden oluşturmuştur.

Mimarın Çıkış Noktası Yazarlık Tarihi

Mimarın Çıkış Noktası Yazarlık Tarihi

Fransız mimar ve sanatçı Olivier Vadrot, yazarlık tarihinden yola çıkarak, her biri latin alfabesinden gelen bir harfi temsil eden bir şekle sahip olan 26 adet açık havada heykel koltukları olan orchester’ı yarattı.  Aix-en-provence,  Fransa’da yer alan, edebiyat ve insan bilimleri üniversitesi kampüsü için tasarlanan unsurlar, soyut formları sayesinde etkileşim için pozitif bir alan sunmaktadır.

Bir O harfi, insanların toplanabileceği bir halka haline gelmekte, bir E ise 3-5 kişilik sıkı dostların rahatlıkla konuşabileceği bir samimi ortama dönüşür. I harfi kullanıcıların birbirlerinin yanına oturmaları için bir bank ve U harfi koltuklar ise daha samimi konuşmalar için uygun koltuklar haline gelmektedir.

Lav Taşı ve Mermerden Harfler Üniversitenin çehresini değiştirdi

Lav Taşı ve Mermerden Harfler Üniversitenin Çehresini Değiştirdi

Fransız Mimar Olivier Vadrot’un lav taşı ve , latin alfabesi harfleri şeklinde tasarlamış ve bir başka sanatçı Graziella Antonini tarafından şekillendirilmiştir.

Koltuklar ve heykeller arasında yarıda kalan, rotta ta taşlarından Mısır hiyerogliflerine kadar olan yazı tarihine atıfta bulunan dil ve kelimelerin gücüne bir yansıması olarak parçaları üretilmişlerdir.  Proje, şehir içinde insanların bir araya gelip etkileşime girebileceği bir alan sunarken, tüm unsurların bir araya getirilmesi ile tasarlanır. Fransızca “Orchester” olarak bilinen antik amfi tiyatroların sahnesine göre, hayali bir elips şeklinde düzenlenmiştir. Parçaların çoğu Fransa merkezindeki masif merkezinden çıkarılan lav taşından (andezitten), en küçük parçalar ise onları tamamlayan bir diğer değerli taş mermerden yapılmıştır.

yanyana ikili koltuk
harf koltuklar
harf koltuklar
diğer harf koltuk şekilleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir