Plastik Geri Dönüşümünden Mozaik Eserler

Plasticiet, geri dönüştürülmüş plastikten mozaik benzeri malzeme üretiyor. Hollandalı ​​Plasticiet, iç mekân ve mobilya tasarımında kullanılmak üzere geri dönüştürülmüş plastikten “değerli bir şey” yaratmayı hedefliyor. Rotterdam merkezli kuruluş, tasarımcı Marten van Middelkoop ve Joost Dingemans tarafından kurulmuştur. Hollanda genelinde geri dönüşüm şirketleriyle işbirliği içinde toplanmış ve işlenerek geri dönüştürülmüş plastiği kullanan Plasticiet, terrazzo gibi insan yapımı taş kompozitlerine benzeyen sac plastik malzemeler üretmektedir.

İkili, “Sürdürülen ve yerel bir atık kaynağından üretilen değerli bir şey yaratmak istiyoruz, fikir her türlü uygulama için bir yapı malzemesi olarak kullanılabilecek tabakalar üretmek için ortaya çıktı.” demektedir. Tabakalar, çeşitli efektler üretmek için farklı boyutlarda renkli plastik parçalarından yapılır ve tasarımcılar daha büyük boyutlar oluşturmak için çalışsa da, şu anda 80 santimetreye kadar tabakalar halinde üretilebilir.

Tasarımcı Hedefleri

Tasarımcılar; “Mermer ve granitin kaba özelliklerinden ve desenlerinden ilham alarak, plastikleri algılama biçimimizi temsil eden, güzel ve dayanıklı bir şey yaratıyoruz. Gerçekte olduğu gibi inanılmaz ve değerli malzeme oluyor. Malzemelerimizin görünümleri kökenlerini kullandığımız plastik atıkların özelliklerinde buluyor. Bazıları erimişken çok katı ve granit veya terrazzo gibi kalma eğiliminde, diğerleri daha sıvı hale geliyor ve mermer bir görünüm için mükemmel bir hammadde oluyor” demektedir. Plasticiet geçtiğimiz günlerde Belçika’nın Kortrijk kentinde gerçekleşen Biennale Interieur 2018’in sekiz metre uzunluğundaki giriş masasını oluşturmak için kullanılmıştır. Kurucular ayrıca, malzemenin potansiyel uygulamalarını göstermesi için bir dizi soyut, mobilya benzeri nesne imal ettiler.

Tasarımın Fikri

Dingemans ve van Middelkoop, Willem de Kooning Akademisi’nde Ürün Tasarımı okurken bir araya geldi. İki yıllık bir gelişim döneminin ardından 2018 yılında Plasticiet’i kurdular. Şirket için fikir 2016 yılında, plastik atıkların kurtarılmasından ortaya çıkan bir kulübe endüstrisini gördükleri Mumbai gezisinden sonra başladı. Ürünü el ile geliştirmeye başladılar, birlikte geri dönüştürülmüş plastik parçalarını eritmek için bir tost makinesi kullandılar.

Tasarımcılar;  “Plastiklerin yeniden kullanımı hakkında çok fazla konuşma yapıldı, ancak fiziksel olarak bunu yapan ve başkalarına geri dönüştürülmüş bir malzeme sağlayan projeler yoktu. IKEA gibi çok sayıda insana ulaşabilen ve büyük bir dengeye sahip olan büyük bir şirketle işbirliği yapmak isteriz. Plastik geri dönüşümü özel bir şey olmamalıdır. Bunu halka göstererek başarabiliriz.” diyerek projenin önemini vurgulamaktadırlar.

Giderek artan sayıda genç tasarımcı atık plastik için yeni kullanımlar bulmaya odaklanmaktadır ve IKEA kısa süre önce tek kullanımlık plastiklerden uzaklaşma sözü veren şirketler arasında yer almaktadır.  Ancak İstanbul Bienali küratörü Jan Boelen, “saçmalık” tasarımında geri dönüştürülmüş plastiğin artan kullanımını, bunun fosil bazlı malzemelere olan bağımlılığı sürdürmeye yardımcı olduğunu ve bunun yerine tasarımcıların doğal malzemelerden yapılan biyoplastikleri kullanmaya odaklanmaları gerektiğini açıkladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir