Plastik Atıklar ile ‘Sıfır Atık Laboratuvarı’

plastik-atiklar-ile-sifir-atik-laboratuvari

Vatandaşların plastik atıklarından tasarlanan yeni hammadde oluşumunda ‘sıfır atık laboratuvarı’ ile plastik atıklar, 3D olarak basılmış şehir mobilyalarına dönüştürüyor.

Rotterdam merkezli araştırma ve tasarım stüdyosu, Yunanistan’daki Thessaloniki’ de sıfır atık laboratuvarı ile yeni hammadde oluşumuyla sağladığı ‘şehrinizi yenileyin’ girişimini genişletti. Proje, laboratuvarda kentin plastik atıklarının geri dönüşümünü sağlayıp, üzerinde özel tasarımlar geliştirilerek, sokak mobilyaları haline dönüştürülüp, 3D olarak basılması yapıldı. Bu işlemler ise robot kol yardımıyla gerçekleşti.

 

Sıfır Atık Laboratuvarı

 

‘Sıfır Atık’ Projesi

Sıfır atık laboratuvari ile yeni hammaddeler, kentin plastik atıklarını geri dönüştürerek vatandaşların katılma ihtimalini düşünerek, kamusal alanları dönüştürme yöntemleri araştırıyor. Coca -Cola’nın  Yunanistan’da ileri teknolojilerle uygulamış olduğu ‘sıfır atık’ projesini, plastik atık döngüsü sayesinde yerel düzeyde, gelecekte programının bir parçası olacak gibi görünüyor.

Atıkları mobilyaya dönüştürmenin dışında, kişilerin kullanmış olduğu plastiklerin, geri dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinebilir, dairesel ekonomi hakkında bilgi alabilir ve mahalleleri için yeni mobilya öğeleri tasarlayabilir.

Plastiğin Geri Dönüşümü

Plastiğin geri dönüşümü hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişiler, girişimcinin web sitesini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir. Ayrıca şehir mobilyaları için özel tasarımlar üretebilir, yerleştirmelerini görmek için tercih ettikleri yeri seçebilir ve sağlıklı bir ürün tanıtımı için birkaç ekstra işlev arasından seçim yapabilir. Bu işlevler ile mobilyaya entegre de edilebilir. Nesnelerin geometrileri, rahat bir vücut duruşu barındıran ergonomik eğrilere dayanır. Çeşitleri ise, bisiklet rafı, mini spor salonu, ağaç potu, köpek besleme kabı veya kitaplık gibi her parçada kullanılan plastik kiloyu belirten bir metal etiket ile tasarlanmıştır.

Plastiğin Geri Dönüşümü İle Kullanım

İlk mobilyanın kullanımı için uygunluk testlerine ait yazı 2018 yılında basıldı ve web sitesi kamuoyuna lanse edildi. Aralık 2018 yılında 3000’den fazla farklı tasarım sunulmasının ardından Selanik’in Nea Paralia kordonu boyunca yerleştirildi.

Web sitesi, Ocak 2019’dan başlayarak, vatandaşlara kullanılabilir birden fazla konum seçenekleri sunar. Şehir parçalarını basmak üzere seçilen, şehir merkezindeki ilk park ise ilk kamusal alan oldu. Projenin tamamı boyunca yeni hammadde ürün ile Yunanistan’da 14 aile hanesinin, ürettiği miktara eşit olacak şekilde dört ton plastik atığın geri dönüşümü amaçlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir