Mütevazı Tükenmez Kalemleri

Tokyo merkezli tasarım stüdyosu Nendo, mütevazı tükenmez kalemini Japon kalem üreticisi Zebra için ürettiği bLen adlı daha ergonomik bir tasarımla güncelledi. Nendo, kullanıcı için daha iyi bir yazma deneyimi yaratmak amacıyla temel tükenmez kalem tasarımında birkaç küçük değişiklik yaptı. bLenin gövdesi, uzun süre kullanıcının elin de tutulabilecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca ağırlık merkezini düşürmek ve kalemin tutuşunu daha stabil hale getirmek için kalemin ucuna pirinç ağrılık yerleştirilmiştir.

Kalemlerin Tasarımı

Nendo; “Bu ağırlık, kâğıda düzgün ve yumuşak bir dokunuş sağlarken, ortaya çıkan merkezcil kuvvet nedeniyle kalemdeki beklenmedik hareketleri önemli ölçüde azalttığını” söylemektedir. Kalemi daha fazla stabilize etmek ve gereksiz hareketleri azaltmak için kartuş ile dış gövde arasına bir sabitleme elemanı yerleştirilmiştir. Daha iyi süspansiyon almak ve tıkanmayı azaltmak için geri çekilebilir butona dâhil edilen ilave bir yay bulunmaktadır.

Kalemlerin Çeşitleri

Düğmeye basma, düğme üzerinde mürekkep renginin belirtilmesi, mürekkep kalınlığının gösterilmesi gibi farklı özellikleri bulunan bLen, normal kaleme göre daha geniş bir yapıya sahip. Tasarımcılar bu özellik için profesyonel çizim araçlarına bakarak karar almışlar. Çeşitli renk ve çizgi kalınlığı seçenekleri ile altı farklı kalem bulunmaktadır. 0,5 ve 0,7milimetre olan iki farklı uçu bulunmaktadır. Ayrıca kalemlerin kırmızı, siyah ve mavi renk seçenekleri mevcuttur.

Nendo, bu proje için, birçok kullanıcının deneyimini yansıtmayan düz bir çizgi çizmekten çok, her gün yazmak ve çizmek için gereken çeşitli küçük eğrilere ve hareketlere odaklanmıştır. Nendo, “Projenin yaklaşımı, hızlı ve lineer sürücüler için en iyi olan aerodinamik bir spor otomobil tasarlamak yerine, günlük hayatımızın küçük ihtiyaçlarını karşılayan pratik bir kompakt otomobil tasarlamakla karşılaştırılabilir.” diyerek projesini tanımlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir