Moonjelly Balon Işıkları

Dokter and Misses, 2007 yılında endüstriyel tasarımcı Adriaan Hugo ve grafik tasarımcı Katy Taplin tarafından kuruldu. İkili, onları çevreleyen kaotik şehirden ilham alan mobilya, aydınlatma ve iç tasarım çözümleri alanında faaliyet gösteriyor. Güney Afrika tasarım stüdyosu Dokter ve Misses, sürrealist sanat eserlerini hatırlatan bir dizi ışık tasarladı. Grafik çelik yapılar üzerinde dengelenen ve patlayan cam balonlardan yapılan Moonjelly serisi,  Johannesburg merkezli stüdyonun cam içeren ürünler üretme konusundaki ilk girişimi olarak karşımıza çıkıyor.

Işık Balonlarının Özellikleri

Dokter ve Misses’in Moonjelly ışıkları Dali-esque balonları gibi erir görüntüdedir. Dokter ve Misses’in kurucu ortağı ve baş tasarımcısı Katy Taplin, ışıklar için “ Sönük balonlar veya asılı damlalar gibiler” demekte. Dokter ve Misses geleneksel zanaatkârları ışık alanında denemek ve düşünülen şekiller için onların görüşlerine başvurmak için davet etmiştir. Uluslar arası ve yerel cam üflemecilerle birlikte çalışan bu zanaatkârların Ngwenya cam fabrikasındaki çalışmalardan sonra ışıkların son hali ortaya çıkmıştır. Taplin; “Çelik fabrikasını iyi tanıdığımız bir noktadan ayrıldık ve yeni bir üretim süreci oluşturmak için erimiş haldeki camın kendisiyle nasıl etkileşime girebileceğini denedik. Ne yapmak istediğimize dair bir fikrimiz vardı, ancak teknik olarak işe yarayacak hiçbir fikrimiz yoktu, öyleyse bu gerçekten oyunumuzun sonucudur. Oynak ve garipler. ” demektedir.

Işıkların Üretim Süreci

Stüdyo, Salvador Dalí’nin resimlerini hatırlatan bir erime efekti üretmek için geri dönüştürülmüş cam küreleri çelik yapılar üzerine bükme işini yapacak olan üfleyici ekibiyle birlikte çalıştı. Cam şekiller birbirlerine benzemediğinden her bir parça kaliteli bir görünüm kazanmaktadır. Beyaz cam; ışığı dağıtır ve yumuşatılmış bir parıltı sunar. Cesur, renkli, el boyaması eserleri, Basel, Dubai, Londra, New York ve Miami’de sergilenen, sınırlı sayıda üretilen tahsil edilebilecek eserlerin kataloğunun bir parçasını oluşturmakta.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir