Luken Yassı Paketli Mobilyalar

Luken; geri dönüştürülmüş plastik şişeleri kullanarak yassı paketli mobilyaları imal etmiştir. Meksikalı mimarlık firması Paola Calzada Arquitectos, geri dönüştürülmüş plastik şişeleri ve ağaç lifi malzemesi valchromatı kullanarak düz paketli sağlam mobilya serisini üretiyor. Meksika’da Luken markası altında üretilen bu mobilya serisinde, çivi veya tutkal olmadan monte edilebilen, çocuk sandalyeleri, çocuk masaları ve diğer yan masalar yer alıyor. Serideki parçalar %100 geri dönüşümü sağlanmış plastik şişelerden veya valchromat panellerinden üretiliyor. Valchromat panelleri levhalar halinde eritilmiş olabileceği gibi, 12 milyon mm kalınlığındaki panellerden de oluşabilir. Valchromat Portekiz’de sürdürülebilir şekilde sertifikalanmış ormanlardan temin edilen renkli bir MDF türüdür.

Mobilyaların Üretim Aşaması

Plastik levha veya valchromat panelleri, basitçe bir araya getirilerek parçalar oluşturulur. Valchromat panellerinden üretilen mobilyalar iç mekânlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak geri dönüştürülebilir plastiklerden yapılan mobilyalar güneş ışığına, suya ve ağır kullanıma dayanıklıdır. Bu nedenle hem iç hem de dış mekânlarda kullanılacak kadar sağlamdır. Marka tarafından yapılan açıklamada malzemelerin üretim sürecinde hiçbir kimyasalın eklenmediği, kesimleri yapılan parçaların müşterilerin evinde kolayca montesinin yapılabileceği, parçaların birleştirilmesinde çivi ya da tutkalın gerekmediği belirtilmiştir. Ayrıca ürünlerin dünyanın her yerine gönderilebileceği ve düz paketler halinde olmalarından dolayı kargo ücretlerinin pahalı olmadığı açıklanmıştır.

Mobilya Üretiminde Geri Dönüşüm

Plastik kirliliği ve bunun çevre üzerindeki etkileri ile ilgili olarak kurulan Meksika firmasının kurucusu mimar Paola Calzada Prats, okyanustaki plastiği azaltmaya yardımcı olmak ve genç nesiller arasındaki sorunun farkındalığını arttırmak için mobilya üretmeye başladı. Marka, “Denizde yüzen çöp görüntülerinden bıktık ve buzdağının tepesini almaya ve daha iyi bir gelecek sunmaya karar verdik” demektedir. Marka yetkilisi; “Kelimenin tam anlamıyla plastikle yüzüyoruz, yediğimiz balıklarda mikro plastik parçacıkların olduğu kanıtlandı ve Meksika’da atılan şişeler deniz akıntıları nedeniyle İngiltere kıyılarına kadar sürüklendi.” demektedir.

Bu zamana kadar Luken, nehirlere, göllere ve okyanuslara zararı olan 80.000 plastik şişeyi geri dönüştürmüştür. Koleksiyondaki her parçanın üretiminde polietilenden yapılmış yaklaşık 600 şişe geri dönüştürülmektedir. Bu yılın başlarında Antwerp merkezli bir marka olan Ecobirdy ise, geri dönüştürülmüş plastik oyuncaklardan yapılmış bir dizi renkli çocuk mobilyası piyasaya sürdü. Çocukları genel ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Ecobirdy’nin koleksiyonundaki tüm parçalar tamamen geri dönüştürülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir