Kulaklık İşlevli Çerçeve Gözlükler

Amerikan müzik markası Bose’nin son ürünü, kullanıcıların müzik dinlemesine, arama yapmasına ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine erişmesine izin veren bir çift güneş gözlüğü çıkardı. “Çerçeveler” olarak adlandırılan gözlük, kollarında standart kulaklıklara benzer bir dinleme deneyimi sunan bir dizi küçük, odaklanmış hoparlöre sahip. İki cephede bulunan aparatlar farklı özelliklere sahiptir. Birincisi, doğrudan kulakların içine ya da üstüne oturmadan kişisel arama sesini iletir, ikincisi sese dayalı artırılmış gerçeklik (AR) içeriği vaat eder.

Bose Özellikleri

Bose Frames direktörü Mehul Trivedi; “Bose Çerçeveleri hem devrimsel hem de pratiktir.” demektedir. Sözlerine; “Siz onları açana kadar klasik güneş gözlükleri gibi görünüyorlar ve hareket ediyorlar ve sonra telefona, bağlantılara, ağa ve onun tüm sesli içeriğine (kulaklık gibi) bağlı kalıyorsunuz.” Diyerek devam etmektedir. Trivedi ise; “Onlar gibi başka hiçbir şey yok, onlar görmek, giymek ve inanmak için duymanız gereken bir buluş” demektedir.  Genelde AR olarak adlandırılanların aksine Bose; platformu görsel anlamda kullanmamaktadır. Google Glass gibi bir ekranda veya Pokémon GO gibi akıllı telefon tabanlı uygulamalarda bilgi paylaşmaz. Bunun yerine, AR deneyimlerini kullanıcının gerçeklikleriyle senkronize etmek için dokuz eksenli bir kafa hareket sensörüne sahiptir. Bunun sayesinde Bose Frames ve eşlenmiş bir iOS veya Android cihazdan GPS çizen fiziksel dünyaya ulaşacak bir ses sistemi de içeriyor.

Tasarım Süreci

Bose, ilk AR deneyimlerini, Frames’in Ocak 2019’da ilk kez gerçekleştirmesinden birkaç ay sonra başlatmayı ve Mart ayında SXSW’de bir güncelleme paylaşmayı hedeflemiştir. Marka, Bose AR platformu için mümkün olduğu kadar fitnes, seyahat, öğrenme, eğlence ve oyun konularını vurgulayarak tanıtım yapar. Naylon çerçeveler kare ve yuvarlak olmak üzere iki stilde üretilir. Her ikisi de altın kaplı çelik menteşelere ve mat siyah renkteki şarj pimlerine sahiptir. Bir çift Çerçevede 45 gram ağırlıktadır.  Çerçevelere küçük bir mikrofon gömülüdür; Siri veya Google Assistant aracılığıyla ses kontrolünü ve kullanıcının telefon görüşmeleri yapmasını sağlar.

Çerçeveler, genellikle hoparlör ve kulaklık yapan Bose için yeni, üçüncü bir ürün kategorisini işaretler. Öncelikle, bu yılki SXSW’de Bose AR platformunu geliştireceğini ve bunun Çerçeveler ne olacağı ile ilgili konsept tasarımlarını açıkladığını duyurmuştur. Görsel deneyimlere odaklanan büyük şirketler arasında Facebook ve Apple ile ses deneyimlerine odaklanan ilk önemli AR platformudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir