Heykeltıraş ve Geleneksel Sıva Tekniği

Danimarkalı tasarım stüdyosu Flensted Mouritzen, benekli yüzeylere sahip heykel objeleri yapan, hareketli bir kalıp makinesi tasarladı. Revolve olarak adlandırılan alçı nesneleri serisi; pürüzlü çıkıntılara sahip sürekli bir form oluşturmak için metal bir profilin ıslak sıvadan geçirildiği hareketli bir kalıp işlemi kullanılarak yapılıyor. Bu geleneksel teknik; tipik olarak klasik mimaride bulunan sıva aşındırmasını tekniğiyle aynı.

Tekniğin Uygulanması

Stüdyoyu birlikte kuran Troels Flensted ve Ragna Mouritzen, “Bu proje eski sıva malzemelerine ve kalıplama tekniklerine olan ilgimize dayanıyor, elde edilen nesneler, işlev ve heykel arasında bir yerde var olan belirsiz parçalardır.” demektedir. Miras tekniğini uyarlayan stüdyo, farklı renkteki pigmentlerle boyanmış alçı katmanları, yapıştırıcı ve balmumu boyaları oluşturmaktadır. Alçı ayarlamak üzereyken, hacim dönen bir çark üzerinde özel olarak oluşturulmuş bir tornalama makinesinden geçirilir.

Keskin bir metal görüntü ile donatılmış dikey ahşap bir tahta, tekerlek dönerken alçı katmanlarını şekillendiren tekerleğe dik olarak monte edilir. Stüdyo, her heykel için farklı şekilli bir profil kullanmaktadır. Sonuçta yamalı renklerden yapılmış kusursuz pürüzsüz yüzeylere sahip, totem benzeri bir heykel serisi ortaya çıkmaktadır. Tasarımcı “her parça bir çizgiyle başlar” demektedir. Konuşmasına “Malzemenin oluşturulmasıyla, bu çizginin üç boyutlu tezahürü yaratılır. Nesneler eşzamanlı olarak yapım ve yapım süreci boyunca dekore edilir” şeklinde devam etmektedir.

Ürünlerin Sergilenmesi

Tasarımcının söylemine göre; formu oluşturmak için katmanları oluşturma işlemi, sıva malzemesinin her katmanında farklı pigmentler kullanılarak vurgulanır. Bu da oluşumları bitmiş nesnede çok görünür bir hal alır. Eserler; Danimarka’da Munkeruphus’taki 2018 Reform Tasarım Bienali için yapılmıştır. 2012’de Londralı tasarımcı Phil Cuttance, her zaman benzersiz olan, yönlü vazoları dökmek için bir makine yaptı. Su bazlı reçineden yapılan vazolar, sertleştikçe katlanmış bir kalıp içinde döndürülür. Kalıp, katlanmış plastik ağın parçalarını içeri ve dışarı doğru iterek ve çekerek her dökümden önce değiştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir