Gökten Esinlenerek Tasarlanan Masalar

Dünyaca ünlü İngiliz tasarımcı yine eşsiz ilham kaynaklarıyla birlikte, eşsiz bir tasarımlara imza atmaya devam ediyor. Uzayı bir ilham kaynağı olarak gören İngiliz tasarımcı, Uzayı bu sefer koleksiyonlarında kullanmayı tercih etti. İngiliz tasarımcı Lara Bohinc, “Bauhaus tasarımının basitliğini” ifade etmek için tasarlanan bu masa koleksiyonunu yaratırken, gezegen yörüngelerinin geometrik formlarına baktı.

“Gökten esinlenerek” yapılan bu çalışmanın temelinde yörünge çay masası ile bağdaştırılmıştır. Sehpa uzayı yansıtması adına, çelik çerçevelere ve mavi-yeşil renkli olmasının yanında bakır pası bir kaplama elde etmek için patlatılmış geometrik bakır yüzeylere sahiptir.

Fonksiyonel işlevselliğini arttırmak amacıyla İngiliz tasarımcı, yörünge çay tablasında, dergileri depolamak üzere U şeklinde bir eğri ile ayrılmış iki yarı dairesel yüzey gibi bir eklemede bulunmuştur.

Tasarım Harikasında Kullanılan Metotlar

 Tasarım Harikasında Kullanılan Metotlar

Sehpada pek çok geometrik şekil bulunmaktadır. Sehpa, dikdörtgen ve kare şeklinde daire şeklinde üç ayrı katmanlı yüzeyden oluşuyor. Her yüzey farklı bir seviyede durur. Bu şekilde elementler kullanılırken birbirleri üzerinde ayrı bir düzende durmaları için dikkatli bir şekilde düzenlenmiştir.

Bohinc, çeliği lazerle keserek 14 milimetrelik çubuklarla parçaladı. Bunları masanın çerçevesi için yarı daireler ve düz çizgiler oluşturmak üzere bir araya getirdi.

harika eşsiz tasarım

“Amaç biçim netliği kazandırmak olacaktır. Fakat parçalar çarpıcı ve yetenek dolu kalıyordu” olarak belirten İngiliz tasarımcı harikalar yaratmaya devam etmektedir. Bu işlemin hemen ardından yüzeyi için bakır levhaları lazer yardımı ile kesildi ve “yoğun ancak havadar” mavi-yeşil bir yüzey elde etmek için patine yapıştırıldı.

Her iki masa da çikolata bronz veya pirinç kaplamalı çelik çerçevede mevcuttur. Bu harika eşsiz tasarımın kaynağını ve ilhamını uzaydan alan İngiliz tasarımcı, her ayrıntıya büyük bir titizlikle önem verdi.

Bohinc, masaların çizgilerini ve şekillerini gezegen yörüngelerinin “yerçekimi eğrili yörüngelerine” dayandırdı ve estetik bir yaratılışa bir kez daha imza attı. Bu eşsiz tasarımı herkesin adeta ilgi odağı olmaya devam etti.

Bohinc, “Geometri karmaşıklığı, saf ve basit formlarından her daim etkilenmişimdir”, diyen İngiliz tasarımcı eşsiz tasarımlara imza atmaya devam edecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir