Geri Dönüşümle Düşük Maliyetli Protezler

Project Circleg; Kenya’da düşük maliyetli protezler üretmek için geri dönüştürülmüş plastikleri kullanıyor. Zürih’ten mezun olan iki girişimci, Kenya’da kurulu yerel fabrikalarda toplanan ve işlenerek geri dönüştürülen plastik atıkları kullanarak düşük maliyetlerle alt ekstremite protez üretti.Project Circleg endüstriyel tasarım; Fabian Engel ve Simon Oschwald tarafından 2018 yılı Mart ayında Zürih Güzel Sanatlar Üniversite’sinin derece projesi olarak kuruldu.

İki tasarımcı az gelişmiş ülkelerde yaşayan, trafik kazaları, kötü tıbbi yardım veya silahlı çatışma nedeniyle protez kullanmak zorunda kalan kişilere yardım etmek istedi. Halen kullanılan birçok protez uzuvlar, işlevini kaybetme eğilimindedir. Ya da bu protez uzuvlar, onlara ihtiyacı olan birçok kişinin kullanımına uygun değildir. Protez alamayan birçok kişi ise evlerinden çıkamamaktadır. Başkalarına bağımlıdırlar ve dışlanmış bir şekilde hayat sürmektedirler.

Protez Üretiminde Geri Dönüşüm

Oschwald ve Engel, protezlere ihtiyacı olan insanların yanı sıra, daha az gelişmiş ülkelerde geri dönüşüm kaynaklarının yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan yüksek plastik kirliliğini de ele almak istemiştir. Engel, “Endüstriyel tasarımcılar olarak;  plastik atıkları, anlamlı ürünlerin üretimi için değerli bir kaynak olarak görüyoruz. Bu nedenle, plastik kirlilik konularını, gelişmekte olan ülkelerde düşük maliyetli protezlere olan yüksek talep ile birleştirme fikriyle karşılaştık” dedi. Bu fikir sonrası plastiği;  Circleg’yi üretmek için kullandılar, malzeme maliyetini yarı yarıya düşürdüler ve üretim için mevcut plastik atıkları kullandılar. Geri dönüştürülmüş plastiklere dirençlerini arttırmak için cam lifi ile takviye yapılmıştır.

Protez Üretim Aşaması

Oschwald ve Engel prototip aşamasında mevcut geri dönüşüm süreçlerini araştırmak ve potansiyel kullanıcılarının yaşam tarzı gereksinimlerini gözlemlemek için Kenya’ya gitti. Tasarımcılar, “Bu kullanıcı merkezli yaklaşım, tasarım sürecinden etkilenenlerin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini bütünleştirmemizi sağladı. Daha sonra, Kenya’da kullanıma uygun bir protez çözümü tasarladık ve geliştirdik.” demektedir. Circleg üretimi, uygulanacağı Kenya gibi ülkelerde mevcut üretim ve geri dönüşüm işlemlerinin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca circleg’ın yerelde üretimi ve montajı, bu toplumlarda iş ve gelir yaratacaktır. Engel, “Project Circleg ile ilgili ülkede yerel bir değer zinciri oluşturmayı amaçlıyoruz, circleg protez çözümünün yerel geri dönüşümü, üretimi ve montajı, bazı insanlar ve aileleri için gelir sağlayabilecek işler yaratıyor.” dedi.

Geri Dönüşüm Protezlerin Özellikleri

Circleg, oldukça işlevsel olacak ve bireysel bir kullanıcının vücudunun ihtiyaçlarına göre ayarlanacak şekilde tasarlanmıştır. Renkleri de özelleştirilebilir. Dönme sırtlı diz mekanizması, diz eklemini kullanıcı yürürken hareket ettirirken koruyucu kapaklar protezin kirlenmesini önler. Ayrıca kullanıcının diz çökmesini sağlayan bir ped görevi görür.  Ayak bileği eklemi, kullanıcının çömelme pozisyonunda direncini korumasını sağlar. Engel; Dezeen’e  “Ampute olan fikirleri tartıştık ve ayak bileği eklemi fikri ortak yaratıcı fikirlerin sonuçlarından biriydi. Ayak bileği eklemi çömelme pozisyonuna ve dolayısıyla tuvaleti çömelerek kullanımına izin veriyor. Bu, çoğu gelişmekte olan ülkede çoğunlukla çömelerek kullanılan geleneksel tuvaletler kullanıldığı için önemli bir özelliktir.  Mevcut protezlerde amputeler, geleneksel tuvaletleri kullanmakta zorlanıyorlardı.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Protez bacak şu anda Kenya’da geliştirilme aşamasındadır. Prototipler test edildikten sonra kullanıma hazır olacak ve dağıtılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir