Elma Tasarımlı Vegan Kumaşla Kaplanan Mobilyalar

elma-tasarimli-vegan-kumasla-kaplanan-mobilyalar

Fransız tasarımcı olan Philippe Starck, Cassina şirketi için Apple Ten Lork’ta  vegan kumaş ile döşenmiş bir mobilya koleksiyonu yarattı.

Daha ince bir kol desteği ile yeniden tasarlanan kapris ve tutkulu koltukları, özel koleksiyona dahil edildi. Cassina şirketi için Starck tarafından tasarlanan toplam 16 parça kanepe Apple Ten Lork ile kaplandı.

İtalyan mobilya markası, alternatif malzemeleri araştırma arzusu ile “deneysel süreç” başladı.

Elma Derisi ile Kaplanan Kanepe

Her bir parça, biyolojik bir endüstriyel atık ürünü olan elma çekirdeği ile elma derilerinden yapılmıştır. Mobilyanın kaplaması ise deriye alternatif bir parça sunan vegan, Apple Ten Lork ile yapıldı. Malzemelerin biri ise İtalyan firması için düzenlenen, Frumat tarafından üretilen bir dizi elma derisidir.

Elmalar Hakkında Üç Hikaye

Elmalar Hakkında Üç Hikaye

Cassina şirketinin Paris’teki Rive Gauche adlı sergi salonu, elma esaslı malzeme ile kaplı olan mobilyalara eşlik etmek üzere, yeniden yapılandırıldı. Bu sergideki elma figürlü mobilyalar hakkında anlatılmak istenen üç hikaye vardır. Bunlardan birincisi, Adem ve Havva’nın hikayesini anlatıyor. İkincisi, bir elma bir ağaçtan başının üstüne düştüğünde ortaya çıkan, Newton’un yer çekimi teorisini ifade ediyor. Üçüncü elma hikayesi ise Belçikalı sürrealist ressam Magritte’nin gövdesi, sergi salonunda arka duvarında büyük bir şekilde, yüzünün önünde bulunan büyük bir yeşil elmaya sahip gibi duran ünlü adamın portresi vardır.

Yüzünün Önünde Bulunan Yeşil Elma

Starck koleksiyonu hakkında, mobilyaları inceleyen tüketicilerin, kullanılan malzemelerin görüntüsü hakkında beğenileri ve yansıtılan hikayenin kişilere hissedilmesini ummaktadır.

Starck, “Deri koltuk güzel ve rahat, ama neden orada duruyor? Diye sorduklarında, soruyu dinlemiyormuş gibi davranıyoruz, ancak gerçekten başka çözümler bulmalıyız. Bugün, belki elmalar bize cevabın başlangıcını verebilir. Biz elmaya inanıyoruz. Elmaları yiyelim ve elmalardan yapılan Cassina firmasına ait olacak kanepenin yeni bir bitki yolu yaratmasını umalım. Karşılıklı saygı ile devam edelim “dedi.

mobilyaların üstündeki galeri tavanından

Ten Lork kumaşıyla kaplanmış olan turuncu büyük elmalar, aynı kumaşla kaplı mobilyaların üstündeki galeri tavanından asılır.

Bu tasarım, 17-30 Ocak tarihleri arasında  Cassina Paris Rive Gauche’de sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir