Deniz Duvarı Tasarımı ile Kirlilikle Mücadele

Deniz DuvarıVolvo, Kirlilikle mücadele etmek ve özendirmek amacı ile yaşayan bir deniz duvarı kuruyor. Bölgedeki biyolojik çeşitliliği ve su kalitesini iyileştirmeyi amaçlayarak Sidney limanının kıyısında çevre dostu bir deniz duvarı kurdu. Küçük köşeleri ve girintiler ile yerli mangrov ağaçlarının kök yapısını taklit edecek şekilde tasarlanmıştır.

Düzensiz şekilli fayans deniz yaşamını etkiliyor

Her betondan yapılmış dört köşe döşemeler,  geri dönüştürülmüş plastik elyaflar ile takviye edilmiş deniz sınıfı betondan yapılmıştır.

Düzensiz Şekilli Fayans

Sidney Deniz Bilimleri Enstitüsü ve Resif Tasarım Laboratuvarı ile işbirliği içerisinde geliştirilen bu proje, lineer deniz manzaralarına bir alternatif sunuyor. Mevcut set yapısının yüzeyi, düzensiz şekilli fayans dizaynı, istiridye ve yumuşakçalar olarak yaban çekmek için tasarlanmıştır.

Volvo, “Yerli mangrov ağaçlarının kök yapısını taklit etmek için tasarlanan Living Seawall, mevcut deniz duvarı yapısına karmaşıklık katıyor ve deniz yaşamı için bir yaşam alanı sağlıyor. Bu da biyolojik çeşitliliğe yardım ediyor. Partikül madde ve ağır metaller gibi kirleticileri gerçekten emen ve filtreyerek, filtre besleyici organizmaları çekiyor, suyu temiz tutuyor. Sahip olduğumuz organizmalar ne kadar fazla olursa, temizleyici su o kadar fazla olur” diye açıklıyor.

Bilim adamları deniz duvarı çinilerini izlemeye devam edecek

Araştırmacılar, bölgedeki biyolojik çeşitliliği ve su kalitesini nasıl etkilediğini görmek için önümüzdeki 20 yıl içinde Living Seawall’ı izleyecekler. Volvo araştırmalarında, Sidney sahil şeridinin yarısından fazlasının yapay deniz duvarlarından yapıldığını ve bir dakikada bir plastik çöp kamyonunun dünya okyanuslarına her dakika girdiğini tespit ettikten sonra deniz duvarı karolarını geliştirdi.

Projede, fayansları mevcut bir deniz duvarına ekleyerek, bir yapıyı potansiyel bir deniz ortamına dönüştürme amaçlamaktadır.

Volvo, “Ayrıca hangi özel deniz duvarı tasarımları, geometrilerinin okyanuslarımızdaki ekosistemlerini en iyi şekilde desteklediğini araştırmak için, eşsiz bir fırsat sunuyor” dedi.

özel deniz duvarı tasarımları

Volvo, 2019 yılının sonuna kadar tüm tek kullanımlık plastiklerini sürdürülebilir alternatiflerle değiştirmeyi üstlendi. Benzer girişimlerde bulunan diğer şirketler arasında yer alan İkea, tüm tek kullanımlık plastiklerin, 2020 yılına kadar ürün yelpazesinden çıkarılması hakkında planı bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir