3 Boyutlu yazıcılarla üretilmiş mutfak eşyaları

mutfak-esyasi-tasarimi-tasarimseyri

New Yorklu tasarımcı Joe Doucet, Cooper Hewitt müzesinde sergilenmesi için mutfak eşyaları tasarladı. Koleksiyonun en önemli özelliği plastik enjeksiyon olarak üretilmesine alışık olduğumuz mutfak kaplarının 3D yazıcılarla günümüz yakın teknolojisi ile üretilmiş olması. İki farklı polimer kullanılarak üretilmiş olan koleksiyon, grinin tonlarından oluşan renkleriyle dikkat çekiyor.

3d-printer-mutfak-eşyaları-1

Mutfak eşyaları koleksiyonu toplam da çatal bıçak takımı, tencere seti, servis ve saklama setinden oluşuyor.

3d-printer-mutfak-eşyaları-2

Yemek servisi yapmak ve gıdaları korumak için tasarlanmış mutfak kapları çoklu işlevler gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanmış yani kullanıcı sunumunu yaptığı yemeği yeni bir saklama kabına dökmeden kapağını kapatarak gıdanın korunmasını sağlayabiliyor. Doucet, bu fikrin su kaynaklarının verimli kullanımını sağlamak için yaptığını söylüyor.

mutfak-esyasi-tasarimi

Tasarımların dikkat çeken başka bir yanı, ürünlerin kavranışını sağlayan kase ve sürahilerin etrafını çevreleyen küresel formdaki kabartılar. Küre şeklindeki bu desenler ayrıca, servis sırasında yemeklerin sıcaklığını hızlı bir şekilde dağıtmak adına da düşünülmüş bir detay.

Cooper Hewitt müzesi için tasarlamış ürünler 21. Yüzyılda yemek sunumları kısmında sergilenmekte.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir