Rhinoceros ile 3D yazıcı kullanımı

rhinoceros_yazici

3D yazıcıda baskı almak için rhinoceros komutları

3D yazıcı teknolojisinin her geçen gün hızla gelişmesiyle birlikte, bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz 3d yazıcılar, gündelik hayatta karşımıza daha fazla çıkar hale geldi. Üretimde sınırları ortadan kaldıran bu teknoloji bugün bir çok bireysel kullanıcının evine hobi yada prototiplere amacıyla girmiş durumda.

3D printer teknolojisi kullanıcılara çok büyük bir üretim özgürlüğü fırsatı sunsa da, bu teknolojiden doğru bir şekilde faydalanabilmek ve iyi sonuçlar almak için bu teknolojinin desteklediği bazı dijital tasarım kurallarına hakim olmak gerekmektedir. Şüphesiz ki bu tasarım kurallarından en önemlisi oluşturduğunuz modelin katı bir model olmasıdır.

Basit bir şekilde anlatacak olursak, 3D yazıcı ile baskı alabilmeniz için dijital ortamda hazırlanmış katı bir modele ihtiyacınız vardır. Oluşturduğunuz modelinizin et kalınlığına sahip olmaması, sadece yüzeylerden oluşması durumunda yazıcı modelinizi algılamayacak ve basma işlemini gerçekleştiremeyecektir. Peki Rhinoceros kullanarak hazırladığınız modelin katı model olmadığını yada baskı için başka bir hatası olup olmadığını nasıl anlarız?

rhinoceros_3d_yazici
Yüzey ve katı model

Rhinoceros ile 3D yazıcı için model analizi

Katı Model Oluşturma

3D yazıcı ile baskı alabilmeniz için oluşturmuş olduğunuz modelinizin bir et kalınlığına sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde yazıcı modelinizin hacmini göremeyecek ve basım işlemini gerçekleştiremeyecektir. Rhinoceros ile oluşturduğunuz yüzeylerin doğru bir şekilde birbiri ile temas etmesi halinde katı modeliniz sorunsuz oluşacaktır, bazı durumlarda yüzeyler birbiri ile tamamen temas etmeyebilir ya da açık yüzeyler kalabilir buda modelinizi katı olmaktan çıkarır, bu ve çeşitli yüzey bozukluklarından dolayı oluşabilecek hatalar her zaman gözle görülebilir durumda olmayabilir tüm bu sorunları görebilmek için Rhinoceros üzerinde kullanabileceğiniz bir kaç farklı komut bulunmaktadır.

selopenpolysrf_3d_rhinoSelOpenPolysrf

Katı model olmayan çoklu yüzeyleri  otomatik olarak seçmenizi sağlayan komuttur. Oluşturduğunuz model üzerinde  zaman zaman bu komutu uygulayarak modeliniz de bir açık yüzeyler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

showedges_3d_rhinoShowEdge

ShowEdge komutu ile yapmış olduğunuz modelinizin kenar analizlerini yaparak açık kenarları kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. ShowEdge komutu hakkında daha önceki yazmış olduğumuz Rhinoceros ile kenar analizi konusunu inceleyerek detaylı olarak kullanımını öğrenebilirsiniz. Selopenpolysrf komutunun seçmiş olduğu yüzeyleri daha detaylı analiz ederek düzenlemeniz gereken yerler hakkında net bilgiye bu komut ile sahip olabilirsiniz.

Show Edge
Show Edge komutu uygunamış bir box, pembe kısımlar yüzeylerin açık olduğunu göstermektedir

selbadobjects_3d_rhino

SelBadObjects

Bozuk olan yüzeyleri gösterir. Genellikle amorf yüzeyler ile çalışırken ortaya çıkan bir durumdur, sizin yada duruma göre rhino programının oluşturduğu buglar yüzünden kaynaklanabilir.

rhinoceros_3d_baski
Bozuk olan yüzey örnekleri

extractbadsrf_rt_3d_rhinoExtractBadSrf

SelBadObjects komutu ile beraber kullanılarak, bozulmuş yüzeyleri düzenlemek için kullanabileceğiniz komuttur.

Rhinoceros ile STL dosya kaydetme

Rhinoceros ile 3d yazıcılar için stl dosyası kaydetmenin temelde iki farklı yolu bulunmaktadır. Kaydetme işleminin ardından Rhino, kaydetmiş olduğunuz dosyanız hakkında özel ayarlar yapmanız için 2  kademeli ayar penceresi çıkaracaktır.

  • File>>Save As>> Stl

Tüm işlemleriniz bitince çalışma dosyanızda baskısını alacağınız modelin haricinde başka dosya bırakmamalısınız. Çalışma alanında önceden gizlenen objeler, model üzerinde gruplanmış curveler kontrol edilip silinmesi gerekir.

  • File>> Export Selected

Bu komut Save As komutuna göre daha garanti ve daha hızlı sonuç verir.

Çalışma alanında bulunan objeler içinden sadece seçmiş olduğunuz modeli stl olarak kaydetmenizi sağlar, Save As komutuna göre daha kullanışlı, yanlış seçimlerden sizi koruyacak bir seçenektir. Export Selected komutunu kullanırken başka objelerle gruplanmış 3D modelleri ayrı ayrı export etmeye dikkat etmeyi unutmayın!

Rhinoceros ile Nurbs Objeyi Meshe Dönüştürmek ( Nurbs to Mesh)

rhinocerıs_stl_kaydetme

Yukarıda ki kayıt etme türlerinden hangisini seçerek kayıt işlemini yaparsanız yapın, Save As dedikten sonra Rhino bizden nurbs tabanlı olarak çizmiş olduğumuz objeyi, bir mesh tabanlı stl dosyasına çevirmek için yanda görmüş olduğunuz kayıt ayarları penceresini çıkarmaktadır.

Bu kısmı Rhinocerosun otomatik olarak verdiği ayarlar doğrultusunda “Ok” diyerek kaydedebileceğiniz gibi Detailed Controls diyerek gelişmiş mesh seçeneklerini açarak istediğiniz ayarları da yapabilirsiniz. Daha iyi anlamak açısından açılan penceredeki rakam ile oynayarak, preview butonuna tıklayın, Shaded görünümdeki modelinizin üzerinde değişimleri göreceksiniz.

 

 

rhino_3d_yazici

 

 

rhinoceros_nurbs_mesh
Mesh kayıt için gelişmiş ayarlar penceresi

Detailed Controls

Low Poly yada High poly gibi kavramlara aşinaysanız bu kısım ile oluşturduğunuz nurbs objelerin polygon sayısı ile oynayabilirsiniz.

Özellikle amorf kısımlarda oluşabilecek kırılmaların önüne buradan yapacağınız ayarlar ile geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

3D Baskı Önerileri

İster kendi yazıcınızı kullanarak, isterseniz baskı hizmeti sağlayan fimalar aracılığıyla baskı hizmeti alın, bu kısımda yazmış olduğumuz baskı önerileri tasarlamış olduğunuz modelin daha sağlıklı, sorunsuz ve gereksiz zaman kaybına uğramadan modelinizin basılmasına yardımcı olacaktır.

  • 3D baskı için tasarım kurallarını mutlaka inceleyin ve basabileceğiniz en küçük boyutlara göz atarak modelinizi oluşturun. Bu kurallar, sahip olduğunuz yazıcının teknolojisine göre değişiklik gösterse de temel olarak alabileceğiniz verilerdir. Oluşturabileceğiniz minumum ölçüleri bilmek baskı esnasında yaşayabileceğiniz sürprizleri engelleyecek, daha az destek kullanmanızı sağlayarak daha iyi yüzey kalitesine sahip baskılar almanızı sağlayacaktır.
3D-tasarim-kurallari
3D yazıcı için tasarım kuralları
  • En az 2 farklı parçadan oluşan 3D modellerinizi ayrı stl dosyaları olarak kaydedin. Tasarladığınız model 6 parçadan oluşan bir masa ise tablasını ayrı ayaklarını ayrı ayrı olarak kaydetmeniz, sorun oluşması esnasında çözüme daha hızlı kavuşmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biridir, baskı alanına sığmama, desteksiz baskı gibi aşamalarda da kolaylık sağlayabilir.
  • Modelinizin son halinin baskı alınacak yüzeyinde eğim var mı kontol edin. Eğimli yüzey varsa baskı sırasında destek koymayı unutmayın aksi halde modeliniz basılamayacaktır.
  • Stl olarak kaydettiğiniz dosyanın isminde türkçe harf, ?,! %, gibi karakterler kullanmaktan kaçının.
  • Stl olarak kaydetmeden önce mutlaka rhino dosyasının son halini hatta aşama aşama olarak kaydedin. Stl olarak kaydettiğiniz Mesh yapısına döndükten sonra nurbs dönemeyeceksiniz. Tekrar düzenlemek istediğinizde epey zorlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir