Rhinoceros Durum Çubuğu (Status Bar)

Rhinoceros 3D

Status Bar (Durum Çubuğu)

Durum Çubuğu, Rhinoceros arayüzünün en altında bulunan paneldir. Durum Çubuğu ile çalışmalarınızın mevut özelliklerini görebilir, değiştirebilir ve analitik olarak konumların öğrenebilirsiniz.  Bu yazımızda Durum çubuğunda bulunan komutlar hakkında daha detaylı bilgileri siz değerli okurlarımıza göstermeye çalışıcağız.

Durum Çubuğu- Status Bar
Durum Çubuğu
Status bar panel
Durum Çubuğu

 

CPlane/World

Çalışmak da olduğunuz koordinat sistemi gösterir. Değiştirmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

x, y, z

Fare imlecinin x, y ve z konumunda bulunan yerini gösterir.

Milimeters

Kullandığınız birim ayarını gösteren kısımdır. Bu birim genelde Rhinoceros açılış ekranından seçmiş olduğunuz birimdir. Değiştirmek için üzerine sağ tıklayarak “Unit Settings” kısmından değiştirebilirsiniz.

Bu panelin bir diğer görevi ise çalışma esnasın da, nesnenin son bulunan noktadasın dan çekilen  geçerli konumuna olan mesafesini gösterir.

Layer

Seçili olan nesnenin hangi katman da olduğunu göstermeye yarayan kısımdır.
Hiçbir nesne seçili değilse, kullanmak da olduğunuz geçerli katman adı gözükür.

Bu kısım aynı zaman da katmanlar için  hızlı erişim noktasıdır. Seçili nesnelerin katmanını ayarlayabilir, katmanı kilitleyebilir ve görünürlüğünü değiştirebilirsiniz bunun için katman bölmesine sol tıklayarak açılan pencereden istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Grid Snap

Rhinoceros çalışma ekranındaki ızgaraları(Grid) açmanızı yada kapamanızı sağlayan kısımdır. Grid Snap ölçülü çizimlerde iş gören bir komuttur.

Izgara çizgilerinin kalınlıklarını, aralarında bulunan boşlukları değiştirebilmek için Grid Snap yazısına sağ tıklayarak açılan ayar penceresinden istediğiniz şekilde gridler oluşturabilirsiniz.

Ortho

İstenilen derece de çizimler yapmanızı sağlar. Ortho aktif iken imleciniz belirlemiş  olduğunuz açıya kitlenir ve o açıda çizim yapmanızı sağlar. Kullandığınız açıyı değiştirmek ve ayarlamak için üzerine sağ tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Planar

Aktif olduğunda düzlemsel çizimler yapmanızı sağlar.

Osnap

Çizim esnasında, tanımlanan noktalardan objelerin yakalanmasını sağlayan komuttur. Tanımlamaları yapmak için komutu aktif ettikden sonra açılan panelden istediğinizi yakalama özelliklerini seçebilirsiniz

SmartTrack

Daha önceden çizmiş yada çizimine devam ettiğiniz nesnelerden referans alarak yeni çizimler yapmanızı sağlayan paneldir.

GumballRecord

Çizmiş olduğunuz nesnelerin orbitini göstermeye yarayan komuttur. Diğer görselleştirme programlarının aksine gumballda yapmış olduğunuz değişiklikler interaktif olarak çizimine yansır. Gumball Sayesinde ekstra bir komut girmeden nesnelerinizin yerini değiştirebilir, tekrardan ölçekleyebilirsiniz.

Record History

Kayıt geçmişini tutmaya yarayarak parametrik çalışmanızı sağlayan komuttur. Daha sonraki derslerimizde bu komut detaylı olarak incelenecektir.

Filter

Çalışma ekranınızdaki tüm nesnelerin özelliklerine göre(curve, surface, soldi vb) filtrelemeyi sağlayan komuttur. Açılan pencerden istediğiniz seçenekleri seçerek filitreleme yapabilirsiniz.

İnfo

Çalışmak da olduğunuz Rhino dosyası hakkında bilgileri almanızı sağlayan kısımmdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir