Rhinoceros 3D

Rhinoceros 3D

Rhinoceros 3D

   İlk olarak Robert McNeel & Associates şirketi tarafından, Autodesk şirketinin Autocad programı için geliştirilmiş bir eklenti olarak ortaya çıkması düşünülen program daha sonra bundan vazgeçerek 1994 yılında ile betasını kullanıcılara sunarak kendi adında özgün bir yazılım olarak gelişmiştir.

Rhinoceros 3D, NURBS tabanlı ticari bir modelleme programıdır.   Diğer 3D programlarından ayrıldığı en önemli kısım ise programın NURBS modelleme tekniği ile çalışmasıdır,  Bu teknik sayesinde Rhinoceros da yapılmış olan bir çizim 3Boyutu protitipleme için uygun ve yüksek derece de bir hassasiyete sahiptir.

Programın genellikle kullanıldığı sektörler endüstri ürünleri tasarımı, mimarlık, araç iç mekanı,  takı tasarımı, CAD/CAM, seri üretim ve tersine mühendislik alanlarında kullanılmaktadır.

Rhinoceros programına eklenebilen birçok yardımcı program vardır. Bunlardan en yaygın kullanılan eklenti ise Grasshopperdır. Grasshopper ile kullanıcılara parametrik tasarım imkanı sunan Rhino ayrıca birçok üçüncü şahıs tarafından yazılmış eklenti tarafından desteklenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir