Grasshopper Renk Sistemi

Grasshopper Dersleri

Rhinoceros ile birlikte çalışan ve  kullanıcılara parametrik tasarım yapma imkanı sağlayan bir eklenti olan  grasshopper ile ilgili yazımızı geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise biraz daha işin detayına inerek Grasshopperi özellikle yeni kullanmaya başlayan kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlayacak renk sisteminden bahsedeceğiz.

Grasshopper ile çalışma yaparken kanvasa koyduğumuz bileşenlerin çizim sırasın da sürekli bir renk değiştirme durumu ile  karşı karşıyayız fakat bu renklerin ne anlamı var Grasshopper bize ne  anlatmak istiyor bu yazımızda bu konuyu irdeleyeceğiz.

Renk Sistemi
Gri

Gri renk, kanvasımızda bulunan bileşenin çıkış ve girişlerindeki bağlantıların sorunsuz olduğunu temsil etmek için kullanılan renk kodudur.

 

Koyu Gri

Koyu gri rengi kanvasımız da birleştirmiş olduğunuz bileşenlerin Rhino ekranında somut bir görüntü almanızla bağlantılıdır. Koyu gri olmuş olan bileşeninizin üzerine sağ tıklayarak görüntüle (preview) diyerek Rhino penceresin de oluşan çizimimizin görüntülenmemesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem ile kalabalık çalışma ortamlarında daha rahat çalışma imkanı sağlayabilirsiniz.

Yeşil

Kanvasımızda üzerine tıklamış olduğumuz parametre yada bileşenin yeşil renge dönüşmesi onun seçildiği anlamına gelmektedir..

 

Yumuşak Gri

Yumuşak gri rengi grasshopper ekranında ki bileşenleri etkisiz hale getirdiğimizde karşımıza çıkan renk çeşitidir. Etkisiz hala getirmek istediğimiz bileşenlerin üzerine sağ tıklayarak bileşeni etkisiz (Enable) konuma getirebilir, tekrar aynı işlemi yaparak da bileşeni etkinleştirebilirsiniz.

Turuncu

Turuncu rengi grasshopper ekranına koymuş olduğumuz bileşenin varsayımsal durumunu temsil eder. Bu renk üzerinde çalışılacak olan bileşenin bir şeyi eksik yada üzerinde referans amaçlı hiç bir şey bulunmadığı durumlarda karşımıza çıkar.

Kırmızı

Kırmızı renk yapmış olduğunuz işlem de bir hata olduğunu belirtir. Genelde bu hatalar inputların yanlış verilmesinden kaynaklanabileceği gibi başka durumlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir