Tasarımda uyumlu ve kolay renk seçimi

adobe-color-nedir

Adobe Color Nedir?

Adobe Color, Çeşitli renk kartelaları hazırlamanızı sağlayan bir platformdur. Bu platform ile bilgisayarınız yada mobil cihazlarınız vasıtasıyla ücretsiz olarak kolaylıkla renk paletleri oluşturabilir, keşfet kısmından başkaların oluşturmuş olduğu paletleri görebilir ve bunları da kullanabilirsiniz.

adobe-color-nedir

Bir rengin insan üzerinde yaratmış olduğu psikolojik ve duygusal etkisi çok önemlidir. Renkler bizi neşelendirir, duygusal yapar, sinirli, aç değilken yemek yemenizi bile sağlayabilir. Bir mekan, ürün yada tasarlanmış bir grafiğin anlatmak istediği bir çok şeyi tasarımcı, tek bir renk kullanarak kullanıcıya o mesajı verebilecek hale gelebilir.  Bugün bir çok sektör de “Color & Material Design” ünvanı ile çalışan ve sadece bu alana yoğunlaşmış tasarımcılar görmek mümkündür. Renklerin bu kadar önemli bir etken olduğunu ve tasarladığımız bir ürünü baştan yaratabileceğini düşünmek yanlış olmaz. Bu kadar kritik bir konuda ise bizlerin de seçici olmak zorunda olduğu bir gerçek Adobe Color uygulaması ise bu konuda yardımımıza koşan önemli bir yardımcı araç olarak karşımıza çıkıyor.

renk-tasarımı

Adobe color ile uyumlu renkler oluşturun

Adobe Color ile kullanmak istediğimiz renklere uygun temalar oluşturup, bu temaları bilgisayarımıza indirerek projelerimiz de rahatlıkla kullanabilmemiz mümkün. Çeşitli renk kurallarına göre renk paletleri oluşturabilmemize olanak sağlayan Adobe Color ile benzer, tek renkli, üçlü, tamamlayıcı, bileşik ve gölgeler olmak üzere toplam da 6 farklı renk kuralına göre temalar oluşturmamız mümkün. Tüm bu kuralların dışında serbest olarak da çalışmanız mümkün. Ayrıca gördüğünüz bir rengin kolaylıkla HEX ya da RGB kodlarına erişebiliyorsunuz.

Adobe Color’a erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sayfaya girdiğinizde renk dairesini ve altta bulunan 5 renkli paleti görebilirsiniz. Palette ortada bulunan  renk seçilen ana renktir. Diğer renkler seçtiğiniz renk kuralına uygun olarak daireye yerleşir.

Tamamen ücretsiz olan bu platform, Adobenin lisanslı olarak ürününü kullanan kullanıcıları için kütüphaneye kaydetebilme özelliğine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir