Tasarımcıların Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Web Sitesi

tasarımcı_siteleri

tasarımcı_siteleriKlasik basılı medyanın yerini her geçen gün daha fazla alan İnternet siteleri sayesinde gelişmeleri takip etmek, gelişmelerden haberdar olmak şüphesiz ki  herkes için kolaylaştı.

Sektörel baz da düşündüğümüz de  gelişmeleri takip etmek genel de mimarlık dergilerinin omuzlamış olduğu bir sorumluluktu. Dergilerin ürün tasarımına ayırmış oldukları bir iki sayfa ile sektörü takip etmek ise artık neredeyse imkansız. Globalleşen dünya ile beraber neredeyse her gün farklı bir yerde bir etkinlik, fuar, yeni bir ürün yani herhangi bir gelişme yaşanmakta, bir tasarımcının tüm bunları dergilerden takip edebilmesi ise imkansız bir durum. Bu gelişmeleri takip etmek tüm bu gelişmelerden haberdar olmak ise tasarımcılar için çok önemli bir unsurdur.

Yeni tasarım trendleri, uluslararası markaların yeni ürünleri, ünlü tasarımcıların çalışmalarını yada yeni konsept olan ürünleri takip etmek, sektörü takip etmek bir ürün geliştirme aşamasın da tasarımcının ilham kapısını aralayabilmekte, tasarımcının ruhunu beslemektedir. Tüm bu yenilikleri takip edebilmek ve güncele ulaşmak belirli web siteleri üzerinden artık daha kolay.

Mutlaka sık kullanılan listenize eklemeniz gerektiğin düşündüğümüz 5 web sitesitesini sizin için derledik;

behanceBehance 2006 yılında Scott Belksy ve Matias Corea tarafından kurulmuş bir platformdur. Sitenin ismi olan “Behance” ismi ingilizce  “geliştirmek, artırmak” anlamına gelen “enhance” kelimesinin, başına “Be” eklenmesinden oluşmuş. 2012 yılında Adobe şirketi tarafından satın alınan Behance , Adobe Creative Cloud ile entegre olduktan sonra yıldızı parlamış,  Adobe Creative Cloud sistemi ile eşleştirdikten sonra kullanıcıların yapmış oldukları çalışmaları tek tuşla yükleyebilir hale getirilmiştir. Böylece Behance online bir portfolyo platformu haline dönüşmüştür.  Behance içerisinde bulundurduğu kullanıcı kitlesi ile kullanıcılara çok geniş bir network sağlayabiliyor zengin içeriği ile de değerli bir kaynak haline geliyor, arama filtreleri sayesinde de belirli bir sektördeki yapılmış olan çalışmaları arayabilir, ülkelere göre yada kullanıcı isimlere göre yapılan çalışmalara bakabilmeniz mümkündür.

dezeen_nedir

Dezeen mimarlık ve ürün tasarımı üzerine kurulmuş, logosunda da yazdığı gibi bir magazin sitesidir. Ürün tasarımında ve mimarlık alanındaki yapılmış olan çalışmaları buradan takip etmeniz, uluslararası gelişmelerden haberdar olmanız için sık kullanılan sitelerinizden biri olması için muhteşem bir kaynak.

 

Core77 içeriği açısından ürün tasarımı ve iş bulma ilanları öne çıkmaktadır. İçinde barındırdığı ürün tasarımı ve yeni tasarım trendleri hakkındaki yazıları ile kullanıcılar için oldukça değerli bir kaynak halinde olan core77 aynı zaman da da bir iş bulma platformu. Yabancı kaynaklı bir site olmasından ötürü içinde bulundurduğu iş ilanları genelde yabancı ülkelerde olmasından ötürü ülkemizde pek kullanılmasa da yabancı ülkelerde çalışmak isteyen kullanıcılar için değerli bir kaynak olabilir.  Aynı zaman da sadece ürün tasarımı değil core77 sayesinde bir çok tasarım alanında iş bulabilmek mümkün.

coroflot_nedirCoroflot ürün tasarımı ve iş bulma konularında öne çıkan sitelerden biridir. Behance gibi kullanıcıların portfolyolarını paylaşabildiği bu platform aynı zamanda da bir iş bulma iş arama platformu görevi de görmektedir. Core77 gibi genellikle için de barındırdığı iş ilanları yabancı ülkeleri kapsasa da. Erasmus, yada staj yapacak arkadaşlar için faydalı bir kaynak olabilir.

pinterestAçıldığı günden beri özellikle ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaya başlayan Pinterest, adını Pin ve interest kelimelerinin birleşiminden almakta. Yani ilgi alanlarınıza uygun görselleri oluşturduğunuz panolara iğneleyerek kategorilendirme yapabiliyorsunuz. Oluşturmuş olduğunuz kategorilere de sitenin içinde bulunan mevcut resimlerden eklemeler yapabildiğiniz gibi başkaları da sizin eklemiş olduğunuz görsellerden faydalanabiliyor. Görsel ağırlık bir sosyal paylaşım sitesi olan Pinterest. İçinde bir çok alan ile ilgili görseller barındırdığı gibi ürün tasarımı ve butik ürünler ile ilgili görsellere ulaşmanızda bu site sayesinde mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir