Netflix Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı Belgeseli

Bu yazımız da siz değerli okuyucularımıza  son zamanlarda adını yapmış olduğu dizilerden sıkça duyduğumuz Netflixin  2017 yılından çıkarmış olduğu Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (Abstract: The Art of Design) adlı tasarım  belgeselinden bahsedeceğiz.  Toplam da 1 Sezon dan oluşan belgesel 8 ayrı bölüm boyunca bir yandan siz tasarımcılara yeni ilham kaynağı olabilecekken bir yandan da merak edebileceğiniz tasarım sektörleri hakkında bilgiler öğrenebilir, tasarım süreçleri ve tasarımcıların günlük hayatta aldığı ilhamlar konusundan izlenimlerde bulunabilirsiniz.

İlk olarak 2017 yılın da Sundance Film Festivali’nde prömiyeri yapılan Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı  belgeseli farklı disiplinlere ait tasarımcıların günlük hayatlarına ışık tutuyor. 10 Şubat 2017′ de Netflix’in sitesin de  gösterime giriş tarihi ile beraber ülkemizde de çeşitli tasarım kuruluşlar tarafından belgesel buluşmaları yapılarak dizinin tasarımcılarla buluşması sağlandı.

Kısaca bölüm içeriklerine bakıcak olursak;

Christoph Niemann: İllüstrasyon

New Yorker dergisinin kapaklarını ve Instagram eskizlerini çizen illüstratör Christoph Niemann, soyutlama ve etkileşim kavramlarıyla oynarken özgünlüğü sorguluyor.

Tinker Hatfield: Ayakkabı Tasarımı

Tinker Hatfield mimarlık ve atletizm geçmişi sayesinde, ikonik Air Jordan koleksiyonu da dahil olmak üzere Nike için çığır açan tasarımlar yarattı.

Es Devlin: Sahne Tasarımı

Sahne tasarımcısı Es Devlin; konserler, operalar, tiyatro oyunları ve defileler için ışık, film, heykeller ve hatta yağmuru kullanarak çağrışımcı dekorlar hazırlıyor.

Bjarke Ingels: Mimari

Mimar Bjarke Ingels’in üzerinde kayak pisti bulunan temiz enerji santrali gibi “pragmatik ütopik” tasarımlarında işlev, fantezi ve sürdürülebilirlik bir arada.

Ralph Gilles: Oto Tasarımı

Fiat Chrysler’in küresel tasarım başkanı Ralph Gilles, yeni şık spor otomobiller ve kendi kendine giden elektrikli kamyonet tasarımıyla markayı geleceğe taşıyor.

Paula Scher: Grafik Tasarım

Kelimeleri resme dönüştüren grafik tasarımcı Paula Scher, ikonik markaların ve dünya çapındaki çeşitli kurumların görsel dilini yaratıyor.

Platon: Fotoğrafçılık

Platon’un cesur portreleri dünya liderlerinin ve sıradan insanların ruhunu yakalıyor. General Colin Powell ile yapılan çekim, sanatçının çalışma sürecini ortaya koyuyor.

 Ilse Crawford: İç Mekan Tasarımı

İç mimar Ilse Crawford, lüks otellerden Ikea mobilyalarına kadar duyuları harekete geçiren ve mutluluk veren mekanlar ve nesneler yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir