Keyshot ile Alan Derinliği Yaratma

Alan_derinliği_keyshot

Alan Derinliği Nedir?

Alan_derinliği_keyshot

Alan derinliği fotoğrafçılık da kullanılan temel bir terimlerden biridir. Genellikle çekilen fotoğrafı dramatize etmek için kullanılan bu terimi en basit şekli ile tanımlayacak olursak, kameramızın odaklandığı kısımın net geri kalan kısımın ise bulanıklaşarak çekilmesi ve bunun sonucunda fotoğraf da bir derinlik algısı yaratmasıdır. İngilizce  DOF (Depth of Field) diye isimlendirilen bu olay, Türkçemizde de alan derinliği diye geçmektedir.

Fotoğrafçıkta da alan derinliği verme işlemini kameranın kendi odağını kullanarak yapabileceğiniz gibi fotoğraflama işlemi sonunda harici yazılımlar ile de fotoğrafa kazandırabilmeniz mümkündür.  Peki bu işlemleri kameramız olmadan kendimizin dijital ortam da  oluşturduğu bir sahnede nasıl gerçekleştirebiliriz?

Keyshot İle Alan Derlinliği Oluşturmak

Keyshot ile özellikle ürün renderları alırken kullanabileceğiniz alan derinliği oluşturma özelliği  sayesinde sunumlarınızın kalitesini artırabilir aynı zaman da render sonrası görselleri daha etkili kılmak için yapılan post production kısmında da vakit kaybetmeden sunumlarınızı hazırlayabilirsiniz. Daha önceki yazılarımız da Keyshot programının ne kadar pratik olduğunu ve sadece 5 aşamada harika renderlar alabileceğinizi belirtmiştik.

Keyshot, diğer tüm özellikleri gibi alan derinliği (DOF) oluşturma özelliğini de kullanıcılar için oldukça pratik ve kaliteli bir şekilde sunmuş. Videomuza geçmeden önce hızlı bir şekilde yapılan işlemi anlatacak olursak,  Project sekmesinden Camera >> Depth of Field özeliğini aktif ediyoruz, ardından yine aynı sekmede bulunan  Select Point of Focus butonuna tıklayarak, net olmasını istediğimiz kısımları mousemuzu kullanarak  seçiyoruz. Gerisini Keyshot hallediyor. Daha detaylı bir kullanım için videoyu izleyebilirsiniz.

Dipnot: Video da anlatılan alan derinliği oluşturma özelliği, keyshot 6 için fakat diğer keyshot sürümleri ile aynı şekilde yapabilmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir