İlham Olsun; Önder Küçükerman Ve 7 Dersi

onder_kucukerman

İlham olsun köşemizden herkese merhaba,  yerli  veya yabancı tasarımcıların çeşitli video, yazı ve görsellerini sizler için bir araya getirdiğimiz bu kısımda, tasarımcı yada tasarımcı olma yolunda emin adımlarla  ilerleyen arkadaşlarımız için ünlü tasarımcıların tecrübelerini bulacaksınız.

İlk yazımızı Prof. Dr. Önder Küçükermanın 9.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması ödül töreninde yapmış olduğu sunumu bu sunumda da  hayatın da yaşadığı deneyimlerden çıkarmış olduğu 7 tecrübeyi, dersi bizlere anlatmak da . Prof. Dr. Önder Küçükerman Tasarımcı olmak isteyen, bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkese tavsiyelerde bulunuyor.

 Prof. Dr. Önder Küçükerman kimdir?

onder_kucukermanÖnder Küçükerman 1939 yılında Trabzon’da doğmuş. 1965 yılında ‘İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirmiş ve asistan olarak çalışmaya başlamıştır.

1971 yılında Akademi’ye bağlı olarak kurulan ‘Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda Türkiye’de ilk kez ‘Endüstri Tasarımı Bölümü’nü kurmuş 1980 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır.

1980 yılında Akademi’de yeni kurulan ‘Endüstri Sanatları Fakültesi’nin Dekan Yardımcılığı görevini yapmıştır. 1982 yılında Akademi’nin temelleri üzerine kurulan ‘Mimar Sinan Üniversitesi’ Mimarlık Fakültesi’ndeki, ‘Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ başkanı olmuştur. 1987- 1993 yılları arasında iki dönem M.S.Ü. Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yapmıştır. Eylül 2015 tarihinden bu yana TC Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmekte ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyeliği görevini de sürdürmektedir.

  • 70 Adet kitabı bulunmaktadır.
  • Kelebek mobilyanın ilk ürün tasarımcısıdır.
  • Şişe cam da baş tasarımcılık yapmıştır
  • Chrysler’de kamyon tasarımı yapmıştır.
  • Telefunken’de çalışarak Türkiye’nin ilk televizyonlarını ve radyolarını tasarlamış. ayrıca ülkenin ilk tamamen yerli üretim olan masa üstü bilgisayarını da tasarlamıştır.
  • Türkiye de bulunan ticari taksilerin kurumsal kimliğini oluşturmuştur.
  • 1979′ da endüstri tasarımcıları derneğini kurmuştur.
  • Otoyol gişeleri tasarlamıştır.
  • Tofaş’da jan nahum ile beraber kartal’dan ilk ticari taksi olan doblo’ya geçişi sağlamıştır.

Her ne kadar video kalitesi çok iyi olmasa da bu videoyu çeken Ümit Kirenci Bey’e teşekkürlerimizi iletir, sizlere iyi seyirler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir