İlham olsun; John Berger ve Görme Biçimleri

john-berger

john-bergerDaha önceki yazmış olduğumuz “Endüstriyel Tasarımcılar için Kitap Tavsiyeleri” adlı konumuzdan da hatırlayacağınız üzere, içeriği tasarım ile ilgili metotlardan oluşan bazı kitapları sizin için derlemiştik.  Bahsetmiş olduğumuz kitaplardan biri de Görme Biçimleri adlı eserdi.  John Berger tarafından kaleme alınmış olan bu kitap, genellikle tasarım öğrencilerine temel tasarım (basic design) aşamasında önerilen bir kitap olma özelliğinide taşımaktadır.  Kitap içeriği bakımından eğlenceli bol bol fotoğraflardan oluşan bir içeriğe sahip olsa da bazılarımız için o kitabı ele almak sayfaları dolaşmak oldukça zor ve sıkıcı olabiliyor. Kimi zaman ise kitabın kendisine ulaşmak da en az o kitabı ele almak kadar zor olabiliyor.

Önceki yazımızı okumuş yada bu kitaba daha önce bir rafta denk gelmiş ve kapağını şöyle bir alıcı gözüyle süzmüşseniz gözünüze hiç şüphesiz şu cümle çarpmıştır “John Berger ile yapılan BBC televizyon dizisinden Görme Biçimleri” peki bu cümleden anlatılmak istenen ne? Görme biçimleri adlı kitabımız aslın da bir dizinin kitaba uyarlanmış şekli olduğu.  Kitap ile uğraşmak istemeyen arkadaşlar için ilham olsun köşemizde bu mini dizi/belgeseli size sunuyoruz. iyi seyirler.

İzlemeden önce not almak için kalemle defterinizi unutmayın.

Görme Biçimleri Kitabını tekrardan hatırlayacak olursak;

gorme_bicimleri

Görme Biçimleri/ John Berger

Görme konuşmadan önce gelmiştir. Çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir.
Ne var ki başka bir anlamda da görme sözcüklerden önce gelmiştir. Bizi çevreleyen dünyada kendi yerimizi görerek bulunuruz. Bu dünyayı sözcüklerle anlatırız ama sözcükler dünyayla çevrelenmiş olmamızı hiçbir zaman değiştiremez. Her akşam güneşin batışını görürüz.
Dünyanın güneşe arkasını dönmekte olduğunu biliriz. Ne var ki bu bilgi, bu açıklama gördüklerimize uymaz hiçbir zaman. Gerçeküstücü ressam Magritte “Düşlerin Anahtarı” adlı resminde sözcüklerle nesneler arasında her zaman var olan bu uçurumu yorumlamıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir