5 Adımda Keyshot İle Render Alma

Keyshot

Bu yazımız da Keyshot kullanmaya yeni başlayan kullanıcılar için, en basit kullanım yöntemi ile Keyshot’ da ilk renderınızı alırken nasıl  harikalar yaratabilirsiniz bu yazımızda bunu göstereceğiz. Üstelik bu işlem sadece 5 basit adım sürecek. Bu 5 adımın sonunda almış olduğunuz render piyasada kullanılmakta olan bir çok render motoru için bu kadar kolay şekilde alamayacağınız kalitede olacağını şimdiden belirtelim.

Keyshot’un bu kadar kullanışı kolay olması onun kalitesiz, basit bir program olduğunu değil kullanıcı deneyiminin kalitesini göstermektedir.  Keyshot basit kullanıcı arayüzü ve tanımlı paneller ile kullanıcılara oldukça kaliteli bir deneyim yaşatmaktadır. Bu yüzden tasarımcıların, mühendislerin, pazarlama profesyonellerinin, fotoğrafçıların ve CG uzmanları gibi çeşitli disiplinlere sahip kişilere ihtiyaçlarına hitap edebilmektedir. KeyShot, 3D dijital verilerden fotografik görüntüler ve animasyonlar yaratmanın karmaşıklığını ortadan kaldırmaktadır.

keyshot_render

Adım 1: Keyshotu Çalıştırın

Keyshotu çalıştırın ve render almak istediğiniz dosyayı File>> İmport yolunu takip ederek veya render almak istediğiniz modelinizi tutup Keyshot ekranına bırakarak modelinizi açın. Keyshot 20’den fazla programı ve uzantılarını desteklemektedir. En çok tercih edilen programlar ise SketchUp, SolidWorks, Solid Edge, Pro/ENGINEER, PTC Creo, Rhinoceros, Maya, 3ds Max, IGES, STEP, OBJ, 3ds, Collada, and FBX diye sıralanabilir. Bu geniş pörtföyü sayesinde Keyshotu çeşitli disiplinlere ait yüzlerce kişi kullanabilmektedir.

Adım 2: Materyal Atayın

Keyshot’ın malzeme kitaplığında  600den fazla materyal olduğunu biliyor muydunuz. Araç çubuğundan Kütüphane(Library) penceresini aktif ederek buradan materyal sekmesini gelebilir, kullanmak istediğiniz malzeme türüne göre materyalinizi kolaylıkla seçebilirsiniz. Ayrıca bu materyalleri kullanmak oldukça kolaydır. Seçmiş olduğunuz materyallerden herhangi birini, modelinizin üzerine sürükleyip bırakarak uygulayabilirsiniz. Mevcut aydınlatma koşullarında, modelinizde değişiklikler olduğunu renk ve ışıkla anında değiştiğini göreceksiniz.

Adım 2: Ortamınızı Seçin

Kütüphane penceresinin içinden Ortam (Enviroment ) sekmesine gelerek renderını almak istediğiniz ürünün iyi yansıtabileceğini  düşündüğünüz ortamı seçebilirsiniz. Kütüphanesin de iç mekan, dış mekan veya stüdyo aydınlatma ortamları (HDRI) bulunduran Keyshot ile istediğiniz ortamı sürükleyip sahnenize bırakarak kolaylıkla modelinizi o ortamda gerçek zamanlı olarak gerçek dünyadaki aydınlatmadaki değişikliği hemen göreceksiniz ve renklerin, malzemelerinizin ve cilalarınızın görünümünü nasıl etkilediğini göreceksiniz.

Adım 4: Kameranı Ayarla

Kameranızı ayarlayarak renderını almak istediğiniz modelin en iyi açılarını yakalayabilirsiniz. Bunun için sadece farenizi kullanmanız yeterli. Açı ve mesafeyi ayarlayın, odak uzaklığı ve görüş alanı ayarları ile perspektifi kontrol edin ve sahneye kolayca alan derinliği ekleyin. Sadece bu kadarı ile yetinmek istemezseniz ek ayarlar için  Project menüsünden, Kamera sekmesinde kullanılabilir.

Adım 5: Mükemmel Görüntünün Keyfini Çıkarın

Ana araç çubuğunda Render tuşuna basın. Varsayılan ayarı kullanın veya çıkış seçeneklerini ayarlayın. Görüntünüzü gözlerinizden önce izlemek için Render düğmesini seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir