Grasshopper Nesne Tipleri

Grasshopper Dersleri

Merhaba arkadaşlar! Bu dersimizde Grasshopper çalışmamızı sağlayan obje tiplerini ele alacağız. Grasshopper içerisinde iki temel nesne tipini barındırmaktadır, bu nesneleri kullanarak çizmek istediğiniz görselleri kolaylıkla elde edebilmeniz mümkündür. Peki nedir bu nesneler dediğini duyar gibiyim bunlar: parametre ve bileşenlerdir. Parametreler verileri depolamayı sağlamaya yararken. Bileşenler, veriyle sonuçlanan eylemleri gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Daha detaylı inceleyecek olursak;

Bu yazımızı okumadan önce Grasshopper Renk Sistemi ve Grasshopper Kullanıcı Arayüzü yazılarımıza mutlaka göz atınız.

Parametreler

Parametreler, tek bir girişi ve tek bir çıkışı olan küçük dikdörtgen kutular olarak gösterilen nesnelerdir.

Parametreleri, şekilleri sayesinde tanıyabileceğiniz gibi tüm parametre nesnelerinin üzerinde bulunan, simge etrafında altıgen bir kenarlığa sahip oluşu ile de tanıyabilirsiniz.

Parametreler Rhino’dan referans alarak direk olarak çizilebilir yani bir bileşen ile bir çizgi çizmek istediğimiz de bir başlangıç ve bitiş noktası tanımlamanız gerekirken, parametreler ile direk olarak Rhino ekranında bir çizgi çizmemiz mümkündür.

grasshopper number slider

Grasshopper de en çok kullanılan parametrelerden biri “number slider”dır.

Bileşenler

Bileşenler, aldıkları girdi ve çıktılara dayanarak görsel eylemler gerçekleştirmenizi sağlayan araçlardır. Farklı görevler için birçok bileşen türü vardır. İlerleyen derslerimizde bu bileşenleri detaylı olarak tek tek ele alacağız ama şimdilik bileşen örnekleri vermek gerekirse;

Grasshoper Circle

 

Circle CNR bileşeni, giriş verilerinden bir daire geometrisi oluşturmanızı sağlar: bir merkez noktası, normal vektör ve yarıçap büyüklüğü vererek Circle oluşturabilirsiniz.

 

 

Grasshopper loft

 

Loft bileşeni, lofting eğrileri ile bir yüzey oluşturmanızı sağlar.

 

Grasshopper Bileşen Parçaları

Bileşenler, kanvasınıza yerleştirdiğiniz genel olarak en az bir giriş ve bir çıkışı olan nesnelerdir. Genel olarak dememizin sebebi girişi olan fakat çıkışı olmayan bileşenler az da olsa bulunmaktadır. Bileşenler görsel bir sonuç oluşturmak için birbirlerine bağlanarak kullanılmaktadır. Doğru ve yanlış bağlamayı, bağlamış olduğumuz nesnelerin aldığı renkle;r ile anlayabilmemiz mümkündür. (Bu konudaki yazımızı okumadıysanız mutlaka göz atın.)  Bileşenlerin özelliklerini inceleyecek olursak

Grasshopper Bileşen Özellikleri

Sol baştan;

  1. Bileşene ait girdilerin bağlandığı kısım
  2. Bileşenin ne işe yaradığını gösteren görsel
  3. Bileşenin çıkış verisi

Bileşenler, eylemlerini gerçekleştirmek için bir veriye ihtiyaçları vardır. Bu yüzden çoğu bileşenin, sırasıyla Girdi ve Çıktı olarak adlandırılan bir dizi iç içe geçmiş parametreleri bulunur. Giriş parametreleri sol tarafa, çıkış parametreleri sağ tarafa doğru konumlandırılmıştır.

 

Grasshopper Bileşen
Sadece giriş verisi bulunan bazı bileşenler.

Girişleri olan ancak çıkışları olmayan veya tersi olan birkaç Grasshopper bileşeni bulunmaktadır. Bir bileşen girişlere veya çıkışlara sahip olmadığında, pürüzlü bir kenarı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir