Grasshopper Nesne Özellikleri

Grasshopper Dersleri

Merhabalar, bu dersimizde Grasshopper da bulunan nesnelerin üzerindeki görsel ve yazıları inceleyeceğiz, hazırsak yazımıza geçebiliriz.

Simge veya Etiket

Grasshopper da bulunan tüm nesnelerin kendini tanımlayan bir simgesi (iconu) veya bir etiketi bulunmaktadır. Bu simge yada etiketler sayesinde kullanacağınız nesneleri daha rahat tanıyabilmeniz mümkündür. Kanvas üzerine koymuş olduğumuz nesnelerin üzerinde ki tanımlayıcı simge veya etiketler, nesnelerin orta alanında veya bileşen panelinde görüntülenmektedir.

Grasshopper_icon_etiketi

 

Simgesi görüntülenmekte olan “Pipe” Bileşeni

 

Grasshopper_obje_etiketi

 

Etiketi görüntülenmekte olan “Pipe” Bileşeni

 

Simgeleri Görüntüleme

Grasshopper ile çalışırken kullandığınız nesnelerin üzerinde bulunan simge veya etiketleri açıp kapatabilir, hatta bu etiket, veri giriş, çıkış kısımlarını kısa isimlerini gösterebilirsiniz. Bu özellikler Grasshopper’ı yeni kullanmaya başlayan kullanıcılar için çeşitli komutları daha iyi tanımak ve komutların içinde kaybolmamak adına mutlaka bilinmesi gereken özelliklerdir.  Bu özellikleri daha detaylı inceleyecek olursak;

Dİsplay Menüsünden

Grasshopper Display Menü

Draw İcons:  Nesnelerin üzerinde bulunan simgeleri göstermeyi sağlar. Aktif olmadığı zaman nesnelerin üzerinde, etiketler gözükür.

Draw Full Names: Bileşenlerin tam adını ve giriş ve çıktıların tam isimlerini gösterir . Aktif olmadığı zaman sadece bileşenlerin baş harfler gözükür.

Grasshopper Draw Fullname

Draw Full Names özelliği açık olmayan “Pipe” bileşeni:  Veri giriş ve çıkış kısımlarında sadece baş harfler gözükmektedir.

Yukarıda belirtiğimiz gibi Tasarımseyri.com olarak, Grasshopper’ı yeni kullanmaya başlayan kullanıcılara tavsiyemiz;  Grasshopper’ı kullanırken simgeler aktif şekilde kullanmanız yönündedir.  Böylece komutları daha iyi tanıyabilir, daha hızlı bulabilirsiniz. Bileşenleri etiketleri ile kullanmak karıştırıcı olabilir, çünkü farklı bileşenler aynı etiket ile isimlendirildiği durumlar olabilir. Örnek ile anlatacak olursak;

Grasshopper bileşen isimleri

Etiketleri gözükmekte olan bileşenlerin, etiketlerine bakıldığın da ilk bakışta aynı bileşeni olduğu görülmektedir. fakat ikiside birbirinden farklı bileşenlerdir. Birincisi “Circle” bileşeni ikincisi ise”Circle CNR” bileşenidir.

Ufak bir İpucu!
Grasshopper’ı kullanırken, kullanmış olduğumuz nesnelerin panelde ki yerini bazen hatırlamayabilir yada internetten indirdiğimiz bir Grasshpper dosyasını kullanırken dosya sahibinin kullanmış olduğu nesnelerin yerini bulamayabiliriz. Bu gibi durumlar da bileşen yada parametrenin panelde ki yerini öğrenmek için Ctrl + Alt tuşuna basılı tutarak, yerini öğrenmek istediğimiz nesnenin üzerine tıklarsak paneldeki yerinin ortaya çıktığını göreceksiniz!

Grasshopper nesne bulma

Ctrl+Alt kısayolu ile Circle CNR bileşenin yerini öğrenme örneği

Etiketleri İsimlendirme

Bu dersimizin son konusu ise etiket etiket dedik durduk peki bu etiketleri nasıl  birbirine karıştırmadan kullanabileceğimiz üzerine. Grasshopper ile çalışırken nesne ve parametreler zaman zaman birbirine karışır ve her şeyin çorba olduğu durumlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu gibi durumlar yaşamamak için yapabileceğiniz şey düzenli ve isimlendirerek çalışmaktır. İlerleyen derslerde isimlendirme konusuna daha geniş bakıcağız fakat şimdilik bu nesnelerin etiketlerini nasıl değiştirebiliriz onu inceleyelim.

Grasshopper nesne isimlendirme

 

İsimini değiştirmek istediğimiz nesnenin üzerine sağ tıklıyoruz açılan pencerenin en üst kısmında mevcut etiketimiz yazmaktadır. Bu etiketi değiştirdiğimiz de nesnemizin üzerindeki etiketinde değiştiğini göreceksiniz. Birden çok Circle komutu kullandığınız da bu gibi isimlendirmeler ile daha rahat çalışabilirsiniz.

 

Grasshopper nesne isimlendirme2

 

 

Etiketi değişmiş olan bir Circle bileşeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir