Grasshopper Kullanıcı Arayüzü Tanıtımı

Grasshopper Dersleri
Grasshopper Kullanıcı Arayüzü

Grasshopper ile çalışmaya başlamadan önce ilk olarak tanımamız gereken yer programın kullanıcı arayüzüdür. Kullanıcı arayüzü sayesinde, istediğimiz komut ve menülere kolaylıkla ulaşabilir, aradığımız bileşenleri kanvas üzerinde daha rahat yönlendirebilir ve Grasshopperı daha tanımlı şekilde kullanabiliriz.

Eğer Rhino 5 ve altı sürümlerininden birini kullanıyorsanız eklentimizi kurduktan sonra komut satırına “grasshopper” yazarak, Grasshopper kullanıcı arayüzüne erişebilirsiniz(Grasshopper nedir, nasıl kurulur). Rhino 6 kullanan kullanıcılar için ekstra bir eklenti kurması gerekmemektedir. Rhinonun yeni sürümü ile Grasshopper eklentisidirek içinde olarak gelmektedir.

Grasshopper Kullanıcı Arayüzü
Grasshopper Kullanıcı Arayüzü

A) Ana Menü Çubuğu

Grasshopper çalışmalarını kaydetme, açma, düzenleme, görünüm özellikleri gibi çeşitli temel seçeneklere ulaşmanızı sağlayan kısımdır.

B) Dosya Yöneticisi

Üzerinde çalışmak da olduğunuz birden fazla Grasshopper dosyaları arasında geçiş yapmanızı sağlar.

C ) Bileşen Paneli

Bu alan kullanabileceğiniz tüm bileşenlerin bulunduğu kısımdır. Bütün parametre ve bileşenlere oluşturulmuş olan ana kategoriler altından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  Bileşen panelinin yüksekliğini ve genişliğini de ayarlayarak arayüz üzerinde ne kadar komut göstermek istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, kanvas üzerinde herhangi bir yere çift tıklatarak açılan pencere üzerinden bileşenleri adına göre de bulabilirsiniz;

grasshopepr search keyword

Aradığınız bileşenin adını yazdığınız da isteğinize uyan parametre veya bileşenlerin listelendiğini göreceksiniz.

 

D) Pencere Başlığı Çubuğu

Bu kısım Grasshopper pencerenizin boyutlarını istediğimiz şekilde ayarlamanızı sağlayan ve çalışmakda olduğunuz dosyanın adını görebileceğiniz kısımdır. Genellikle Grasshopper açıkken pencerenin sağ tarafına Rhino ise sol tarafa alınarak sonuç odaklı çalışılır. Pencere başlığı çubuğuna iki kere sol tık yaparsanız Grasshopper ekranının minimize olduğunu görürsünüz buda çalışma esnasında daha rahat olmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda üzerinde çalıştığınız Grasshopper ekranının kapanması durumunda Rhinoceros da tekrar Grasshopperı aktif ederek çalışmanıza devam edebileceğinizi unutmayınız.

E) Kanvas araç çubuğu

grasshopper_arac_cubgu_
Grasshopper Kanvas Araç Çubuğu

Kanvas araç çubuğu Grasshopper’ da sık kullanılan bazı özelliklere hızlı erişim imkanı sağlayan kısımdır. Kanvas araç çubuğun da bulunan komutları inceleyecek olursak, sol başdan;

  • Open File

Daha önceden kayıtlı olan Grasshopper dosyasını açmanızı sağlayan kısımdır

  • Save the current file

Üzerinde çalıştığınız Grasshopper dosyasını kayıt etmenizi sağlar.

  • Zoom Factor

Kanvasa olan yakınlığınızı ve uzaklığınızı ayarlamayı sağlayan kısımdır.

  • View Entry Document

Kanvasda daha önceden belirlenmiş yerlere yakınlaşma ve odaklama yapmanızı sağlar.

  • Add Named View

Kanvas da odak noktaları oluşturmak için kullanılır. Rhino da camera oluşturmakla aynı şeydir. Oluşturduğunuz odak noktasını tekrar seçerek o kısma geri gidebilirsiniz.

  • Creath Sketch Object

Kanvasınız da eskiz yapmanızı sağlayan kısımdır. Eskiz yaparak not alabilir, sonradan düzenlemek istediğiniz kısımları belirtebilir, notlar alabilirsiniz.

  • Görünüm seçenekleri

Grasshopper de yapmış olduğunuz çalışmaların Rhino ekranında nasıl gözüküceğinizi ayarlamanızı sağlayan kısımdır.

a. Hiçbir objeyi göstermez.
b. Wirefram olarak Gösterir
c. Shaded olarak gösterir.

  • Sadece seçili olan objeyi gösterir.
  • Rhino ekranında oluşturduğunuz model veya 2boyutlu çizimlerin hangi renk de görüneceğini ayarlayabileceğiniz kısımdır.
  • Görüntü kalitesini ayarlar. Büyük ölçekli çizimlerde bilgisayarınızı yormamak için sık kullanılan bir araçtır.

F) Kanvas

Üzerinde çalışmalarımızı yaptığımız kısımdır. Kanvas üzerinde, hem tanımı oluşturan nesneler hem de bazı yardımcı araçlar bulunur. Kanvas üzerindeki nesneler genellikle kendi durumları hakkında geri bildirim sağlar, bunu Grasshopper Renk Kodları dersimizde detaylı olarak anlatmıştık.

G) Pusula               

Bazen çalışırken kanvasımız da bir çok yere dağılmalar yapmış olabiliyoruz. Pusula sayesinde kanvasımıza koymuş olduğumuz bileşen ve parametrelerin yerlerini daha kolay görmemizi ve gezinmemizi sağlar. Pusulayı devre dışı bırakmak için Diplay >>Canvas Widget>> Compass yolunu takip ederek devre dışı bırakabilirsiniz.

H) Durum Çubuğu             

Durum çubuğu seçim seti ve eklenti içinde gerçekleşen önemli olaylar hakkında geri bildirim sağlar. Tanımınızda herhangi bir hata veya uyarı olup olmadığına ilişkin önemli bilgiler burada görüntülenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir