Nedir Bu Grasshopper

Grasshopper Dersleri

GRASSHOPPER Nedir?

Grasshopper, Rhinoceros modelleme yazılımı üzerinde parametrik modelleme yapmaya imkan sağlayan bir eklentidir.  İlk olarak Rhino 4.0 ile karşımıza çıkan Grasshopper, geçtiğimiz günlerde beta sürümu kullanıcılara açılan Rhino 6.0 ile programa entegre ve tam uyumlu olarak karşımıza çıkmakta.

Daha çok mimarlar tarafından dış cephe ve değişkenli organik yüzeyler tasarlamak için kullanılsa da iç mimarlara, endüstri ürünleri tasarımcılarına, takı tasarımcılarına ve diğer tasarım sektörlerinde de kendine yer bulmaktadır.

Grasshopper ile yapılan bir çalışma
 Nasıl Kurarım?
– Bilgisayarımıza yüklü olan Rhino sürümüne uygun grasshopper eklentisini indirmek için buraya tıklayınız.
– Bilgisayarımıza indirdiğimiz setup dosyasını açtıkdan sonra normal bir program kurar gibi grasshopperı yükleyebilrisiniz.
Yükleme bittikden sonra Rhinoyu açıp komut satırına “grasshopper” yazarak eklentimizi aktif hale getirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.
Haydar Aliyev Kültür Merkezi (Zaha Hadid) – 2012
Programı anladık fakat parametrik modellemede ney diyen okurlarımız için ise;

Parametrik tasarım, metot olarak bazı değişkenlere bağlı olarak tasarıma yön verilmesi durumu diye tanımlamak yanlış olmaz. Tasarlamak istediğiniz ürünün bilgilerini belirli parametreler ile tanımlayarak üzerinde sonsuz değişiklik yapma şansı buluyorsunuz. Dilerseniz farklı varyasyonları bir araya getirebilir, dilerseniz de geometrik unsurlardan faydalanabilirsiniz. Böylece bir ürün için birden çok varyasyon üretilmesi mümkün oluyor.

Bununla birlikte parametrik tasarımın aşamaları kabaca şu şekilde sıralanabilir: parametrelerin belirlenmesi, parametreler arası ilişkilerin tasarlanması, tahmini geometrinin belirlenmesi, varyasyonların yaratılması ve ortaya çıkan ürünün test edilmesi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir