Tasarımcının karar defteri: Portfolyo

portfolyo_hazirlama

Portolyo Tasarımı

Bir tasarımcının güncesi

portfolyo_tasarimi

Endüstri ürünleri tasarımı bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmanın verdiği gurur ile evimde mutlu mesut yaşıyordum, oldukça zorlu bir şekilde geçen dört yıllık eğitimin ardından o hep istediğim ders aralarında hayalini kurduğum tatili yaşama vakti artık benim için gelmişti. Düşünsenize artık hocaların bitmek bilmeyen istekleri yok, sabahlamak yok, sınavlar yok, her şey ne kadar da olması gerektiği gibi.

Akrabalarım okuduğum bölümün henüz ne olduğunu kavrayamamış ama bir yandan da okul bitti iş ne oldu soruları ile karşımda ansızın belirir olmuşlardı bense onları tüm umursamazlığım ile püskürtmeye devam ediyordum. İstediğin saatte yatmalar, filmler, diziler, oyunlar, her gün hayat daha da düzensiz olmaya başlamış hangi gündeyiz onu telefonunun takvimine bakmadan anlayamaz bir hale gelmiştim ama bu konuyla ilgili en ufak bir sorunum yoktu çünkü tam olarak hayattan beklentim buydu.

Monotonlaşan günlerden birine merhaba demek için yine öğle saatlerine yakın bir saatte uyanmış hızlı bir yüz yıkama merasiminin ardından sofrada televizyonu en iyi şekilde gören bir yere pozisyonumu alarak zapinge başlamış kanalların arasında kaybolmaya çoktan başlamıştım. Gün tüm hızıyla benim için devam ederken ince belli çay bardağında soğumuş olan son bir kaç yudum çayımın etkisiyle mi olduğu bilinmez bir şekilde kendimi bol tartışmalı yeni gelinlerin kaynanaları ile çıldırmalarını izlerken buldum ve aklımdan sadece şu üç kelime geçti. İş bulmam lazım!

portfolyo_hazirlama

Günler sonra kendimi yeni mezun olmuş birçok tasarımcı gibi portfolyomu yeniden elden geçirirken buldum. İş aramaya başlamadan önce yapılması gereken işlerden biri çünkü budur. Daha önce bir çok kez üzerinde çalıştığım portfolyomu bu sefer tam olarak bitirecek o hayalini kurduğum yaratıcı iş ortamını bulacaktım ama önce portfolyo!

 

 

 

Portfolyo tasarımı

Toplam 4 aşamadan oluşmasını düşündüğüm bu yazı serisin de yeni bir portfolyo hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini süreç olarak yaşadığım deneyimlerden çıkardığım tecrübelerim ile sizlere aktarmaya çalışacağım. Tüm bu aşamaları anlatırken olaya kendi penceremden bakıyor olsam da bende bu pencereyi oluşturan esas etken bir çok profesyonel tasarımcının nasihatlerinin süzgecimden süzülerek sonuçlanması ile oluştu.

portfolyo_nasil_tasarlanir

Peki ya Portfolyo nedir?

Bu kadar hikaye yeter artık konuya girsek mi dediğinizi duyuyor ve portfolyo diye google de bir arama yapıyorum, karşımıza çıkan tanımlama ise şu şekilde oluyor;

Portfolyo, öğrencilerin belirli bir zaman diliminde, belirli bir amaç dâhilinde becerilerini, yeteneklerini, zayıf ve güçlü yönlerini öğrenme alanları ile ilişkili olarak göstermiş, çaba ve ilerleme ile gelmiş oldukları başarı düzeyini yansıtan ürünlerden oluşan; çalışma koleksiyonu, sistemli ve amaçlı olarak oluşturulan gelişim dosyalarıdır.

Tasarımseyri olarak bizim kısaca tanımlamamız ise, portfolyo tasarımcının karar defteridir. Portfolyo tasarımın da altın harflerle yazılmış doğrular malesef bulunmamaktadır. Şöyle yaparsanız kesinlikle doğru diye bir bulguya varmak kesinlikle yanlış olacaktır. Sizin ve başkalarının hoşuna gidebilecek bir şey başka birisinin hoşuna gitmeyebilir bu aşamada iplerin ucu kendi eliniz de ve tek memnun olması gereken kişi biraz bencilce olsa da sadece sizsiniz. Bu memnuniyeti oluşturacak şey ise sizin kararlarınız. Madem öyle bu yazıyı niye yazdınız diye bir soru işareti bu aşamada muhakkak gelecektir. Size bu yazı serimizde genel geçerli kurallar yazmak yerine mantık, gözlem ve deneyim tecrübelerinin birleşimini sunacağız, beğenmeniz ümidiyle.

Yukarıda yazmış olduğumuz gibi toplamda üç adet yazıdan oluşmasını düşündüğümüz portfolyo tasarımı için yazıların içeriği şu şekilde olacaktır;

Hazırlık

Portfolyo tasarımına başlamadan önce yapılması gerekenler.

Okumak için tıklayınız.

Tasarım

Portfolyo tasarımı aşamasında dikkat edilmesi gerekenler.

Okumak için tıklayınız.

Kontrol

Tüm projeleri ekledik ama son bir kontrol!

Okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir