Portfolyo tasarım aşamaları: Tasarım

entas_portfolyo_tasarimi

Portfolyo tasarımı serimizin üçüncü yazısından herkese merhaba! Portfolyo tasarımı serimiz hakkında ki diğer yazılarımızı henüz okumadıysanız buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Endüstri Ürünleri Tasarımında Portfolyo Tasarımı

portolyo_tasarimi_2

Bu yazımız da portfolyonuzu oluşturacak olan içeriklerin düzenlenmesi ve tasarlanması hakkında bilgiler paylaşacağız.

Portfolyo tasarımına genel olarak geçmeden önce serimizin diğer yazısında yapılması gereken araştırmalar ve alınması gereken kararlar hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda tekrardan yeni sorgulamalar ile karşı karşıya gelebileceğiniz anlar olabilir!

Diğer yazılarımız da olduğu gibi bu yazımızda da net çizgiler kullanmayıp kalemi elinize vererek çizgileri sizin çizmenizi isteyeceğiz. Hazırsak tasarıma başlıyoruz!

Endüstri Ürünleri Tasarımında Portfolyo İçeriği

portfolyo_icerik

Portfolyo tasarımında genellikle kullanılan içerik düzeni şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

  • Kapak
  • Hakkımda (About me)
  • Özgeçmiş (Cv)
  • İçerik Sayfası (Content)
  • Projeler (Projects)
  • Diğer Projeler (Other Project)
  • Bitiş Sayfası

Portfolyo kapağı tasarımı

Doğru kapak tasarımı nasıl olmalı? Bu soruya net bir cevap vermek hatalı, sıradan ve kopya işler yapmanıza sebep olabilir. Olaya biraz farklı bakalım.

Portfolyo kapağınız sizi yansıtsın!

portfolyo_kapak_tasarimi_2

En sevdiğiniz renk nedir? Ufak bir grafik çalışması da yapsanız o vazgeçemediğiniz yazı fontu? Boş bir sayfaya adınızı yazacak olsanız sayfanın neresine yazardınız?

Tüm bu bahsetmiş olduğum soruları artırmak mümkün. Portfolyo kapağınız da esas olan kendinizi ne kadar tanıdığınızdır. Kendinize çıkarmış olduğunuz sorularla cevapları harmanlayarak kendinizi en iyi şekilde yansıtacağını düşündüğünüz kapak tasarımını yapabilirsiniz. Farklı şeyler denemekten ve denediğiniz şeyler hakkında yorumlar almaktan çekinmeyin. Portfolyonuz sizi yansıtabilir fakat onu kendiniz için değil başkalarına göstermek için yapıyorsunuz. Tasarlamış olduğunuz kapak hakkında yorumlar almak, vermek istediğiniz mesajların ne kadar anlaşılır olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.

Tüm bunların haricinde portfolyo kapağınızı karışık, göz yorucu ve anlamsız görsellerden uzak tutmalısınız. Kapağınız sizi anlatsın derken karışık düşünceler içinde olduğunuzu henüz kimsenin bilmesine gerek yok.

Portfolyo kapağınız da içerik anlamında, logo, isim soyad, bölüm, hazırlamış olduğunuz yıl gibi bilgileriniz bulunabilir. Hangisine ihtiyacınız olduğuna karar verecek kişi yine sizsiniz.

Logo

portfolyo_logo

Portfolyo kapağınıza koyacak olduğunuz logo da en az portfolyo kapağınızın kendisi kadar önemlidir. Logo tasarımları genellikle isim ve soyadın baş harfleri olarak tercih edilse de isminiz, imzanız, soyutlaşmış tasarımlar, projelerinizin belirli bir kesiti gibi sizin için ilham kaynağı olabilecek herşey olabilir.

Eğer daha önceki yazımızdaki gibi portfolyo araştırması yaptıysanız şüphesiz dikkatinizi ilk çeken şey portfolyoların kapakları olacaktır.

Unutmayın

Portfolyo kapağı, portfolyonuzun en önemli sayfalarından biridir.

Hakkımda sayfası

portfolyo_hakkimda_sayfasi

İngilizce olarak about me olarak karşımıza çıkan bu sayfa isminden de anlaşılacağı üzere portfolyomuz da kendimiz hakkında ufak ama önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri vermenize fırsat tanıyan sayfadır.
Portfolyonunuzun kapağını açan kişiye bir anda tüm bilgileri vermek yerine belirli bir akış altında kendiniz hakkında bazı bilgileri vermek daha anlaşılır olmanıza yardımcı olacaktır.

Hakkım da sayfası mutlaka portfolyonuz da olması gereken bir sayfa değildir. Tamamen tasarlayan kişinin tercih ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Özellikle, Cv sayfası çok dolu ve karışık olan arkadaşlar için sayfanızdaki karışıklığı, birbiri ile sıkışmış metinleri azaltmak adına hakkımda sayfası mantıklı bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Not: Cv’den farklı olarak hakkımda (about me) sayfası genel olarak sizi oluşturan bilgileri içermelidir. Hangi üniversiteden mezun olduğunuz, bölümünüz, hangi yıl mezun olduğunuz, hobileriniz gibi bu seçenekleri artırmak ya da azaltmak mümkün.

Portfolyo için cv tasarımı

Özgeçmiş nedir?

Özgeçmiş beceriler, deneyimler, eğitim durumu, iş tecrübesi vb. ile ilgili konularda hazırlanan kişiye ait özet.

Portfolyo içeriğinin en önemli unsurlarından biride cv’dir. Kendiniz hakkında bilgileri barındıran bu sayfa iş vereninizin sizi daha iyi tanımasına yardımcı olacak en önemli sayfadır.

Cv konumlandırması genellikle portfolyo başı, portfolyo sonun yada portfolyodan ayrı olarak kullanılmaktadır. Bunlardan en sık kullanılan portfolyo başında olanıdır. Porftolyo sonuna koymanız portfolyonuza bakan kişide iyi bir bitirme etkisi yaratabilir. Diğer seçenek olan Cv yi portfolyodan ayırmak da portfolyom bu cvmde bu diyebilmenizi sağlayabilir. Hangisi sizin tercihiniz?

Cv için daha önce yazmış olduğumuz tasarımcıların mutlaka bilmesi gereken siteler adlı yazımızda bulunan siteler üzerinden hazır bir çok template bulabilir onların üzerinden çalışabileceğiniz gibi kendiniz de sıfırdan cv oluşturabilirsiniz.

Cv içerik olarak değişkenlik gösterse de belli başlı başlıklar altında tüm özelliklerinizi toplamanız daha anlaşılır ve mizanpajlı bir şekilde ilerlemenize fayda sağlayacaktır.

 

İçerik sayfası

portfolyo_content

İçerik (index,content) sayfası portfolyonuza koymuş olduğunuz projeleriniz hakkında kısa bilgiler vererek portfolyonuza bakan kişiyi projeleriniz hakkında bilgilendirmek için kullanılır. Normal kitaplar da bulunan içindekiler kısmı ile aynı mantıktadır. Bu sayfada projeleriniz hakkında, proje ismi, portfolyonuz da sayfa sayıları olacaksa sayfa numarası ve görsel genelde yeterli olmaktadır. Onun haricinde ne kadar süre de projeyi yaptığınız, bir firmayla beraber yaptıysanız firma ismi de yazarak bir künye oluşturabilirsiniz.

İçerik kısmında önemli olan daha çok projelerinizin görselleridir, bu aşamada genel de yapılan projelerin görsellerini çok belirgin yapmayarak proje hakkında portfolyonuza bakan kişi de merak duygusunu uyandırmaktır. Yine aynı şekilde projelerinizin belirli bir kısmına yakınlaşarak sadece bir kısmının koyulması, görsellerin siyah beyaz olarak konulması ve projelerin flulaştırılması gibi tasarımlar sıklıkla yapılmaktadır. Sıradan yada farklı hangisi olacağınızı siz seçin.

Projeler

Daha önceki yazımızda portfolyonuz da bulunması gereken ideal proje sayısının 4 adet olduğunu hesaplamaya çalışmıştık. Bu yazımız da portfolyomuza ekleyecek olduğumuz projeleri içerik olarak inceleyeceğiz.

Proje Seçimi

portfolyo_projeler

Öncelikle portfolyonuz da tamamen içinize sinen ve sizi yansıtan projelerin olmasına önem verin. Eğer portfolyonuz belirli bir sektör için hazırlıyorsanız zaten o sektör için özelleşmelidir. Genel olarak sektörü(mobilya,beyaz eşya, ev aletler, stand) belli olmayan bir iş başvurusu için portfolyo yapıyorsanız, önerimiz aynı içerikleri, aynı sektörü barındıran projelerin hepsini koymak yerine ayrı ayrı sektörlerden projeler koymanız. Zaten genel olarak okulda yapılan projeler farklı sektörleri barındırmaktadır.


Proje_siralamasi

Projelerin Sıralanması

Portfolyonuza koymak için seçmiş olduğunuz her bir projeye puan verecek olsaydınız hangisi en yüksek puanı alırdı? En iyi, tamamlanmış ve sunumunu başarılı şekilde yapabileceğinizi düşündüğünüz projelerinizi portfolyolarınızın ilk sayfalarına koymalısınız. İyi hazırlanmış bir proje sunumu, hazırlamış olduğunuz portfolyoda kalitenizi belirleyecek en önemli faktörlerden biridir. Başarılı bir sunum portfolyonuza bakan kişilerin ilk sayfalarda size değer vermesine yardımcı olacak, portfolyolarınızın diğer sayfalarını merak etmesine sebep olacaktır.
Üzerinde günlerce çalışılmış bir çok portfolyo son sayfayı göremeden kapanıp gitmektedir! Doğru bir proje sıralaması, en iyiden kötüye doğru olmalıdır.

Eskiz

portfolyo_eskiz_koyma

Okul projeleri genellikle yarım kalmış projelerdir. Üzerinde günlerce çalışılan projeyle juriye çıkılır, her şey tamamdır, projenize çok güvenirsiniz ama gözünüzün önündeki çok basit bir hatayı görmemiştirsiniz. Ve tüm juri boyunca o kısımdan başka bir şey konuşulmaz. Ne kadarda güzel geçen bir juri!

Bir çok tasarımcının aklında her zaman için bir vaktim olsa da eski projelerimi tamamlasam diye düşünceler döner durur. Artık mezun olmuş bir tasarımcı olarak raftan çıkarmış olduğumuz eski projelerimizi açtık ve bu sefer yeterince zamanımız var.

Eksik olduğunu düşündüğünüz projeleriniz varsa mutlaka üşenmeden, ya buda böyle kalsın demeden tasarımsal olarak içinize sinecek en iyi duruma getirin.

Bu zamana kadar yapmış olduğunuz tüm projelerinizin olmazsa olmazı eskizlerinizdir. Eksik olan projelerinizi yada bitmiş olan projeleriniz için mutlaka mevcut eskizlerinizi tekrar düzenleyerek portfolyonuza koyun. Gerekirse tekrardan eskiz yaparak tasarım sürecinizde eksik olan ilerlemeyi gösterin. Bu sizi iş görüşmelerinde eskizin nasıl, iyi çizermisin sorularından kurtaracaktır. Çizmiş olduğunuz eskizleri tarayarak dijital ortama aktarın. Photoshop gibi çeşitli programları kullanarak kalem ve silgi izlerini silebilirsiniz daha temiz bir görüntüye kavuşan eskzilerinizi portfolyonuzda uygun bir yere taşımaya başlayabilirsiniz!

dijital_eskiz_portfolyo

Dijital eskiz her geçen gün popülerliğini daha artırmakta. Eğer bu konuda yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız mutlaka portfolyonuz da yer vermeyi ihmal etmeyin. Normal eskiz ile dijital eskizi harmanlayarak oldukça hoş sunum yöntemleri de oluşturabilirsiniz.

Tüm bunları portfolyonuz da başarılı bir şekilde gösterebilmek size iş görüşmesinde oldukça özgüvenli bir hale getirecektir.

Görsel ile anlatım

Anlatmak istediğiniz konuları yazı ile uzun uzun anlatmak yerine görsellerle anlatmak portfolyonuzu anlaşılır kılacak önemli bir etkendir. Yazılar görsel öğelere göre oldukça sıkıcı, anlaşılması zor ve akılda kalıcı değildir.

Dijital olarak görselleştirmiş olduğunuz ürünlerinizin
renderlarını alırken karanlık, düşük pikselli ve kötü malzeme seçimi gibi detaylara özellikle dikkat etmelisiniz.

Kullandığınız yazı miktarını olabildikçe minumum tutun ve karmaşık cümleler kurmak yerine oldukça basit ve anlaşılır cümleler kurmaya özen gösterin. Kullandığınız metinlerde yazı büyüklüğüne dikkat ederek portfolyonuza bakan kullanıcıyı içerikleri hızlı anlaması açısından belirli bir düzende tutun. (Portfolyo düzeni)

Vermek istediğiniz ürün detaylarını keyshot gibi hızlı ve oldukça kaliteli renderlar alabilmenizi sağlayan bir yazılım ile hızlıca çözebilirsiniz. Projenize zoomlayarak detaylarınızı oluşturun,  karanlık ve düşük pikselli görüntülerden kaçınmanız görsellerinizin kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Yenilenen renderlar

Projelerinizin eksiksiz tamamen bitmiş bir halde olduğunu, sadece seneler önce almış olduğunuz çeşitli görselleri hazırlamış olduğunuz portfolyoya tekrardan yerleştirmenin kaldığını düşünebilirsiniz. Daha önceden almış olduğunuz renderların sizi memnun etmesi sizin için yeterli olabilir. Söz konusu iyi bir portfolyoysa üşengeçlikten doğan ve sadece sizi memnun eden bir memnuniyet yetmeyebilir

İyi bir portfolyo için şüphesiz ki en önemli şey bir iyi bir akıştır. Görsellerin, fontların aynı dili konuşmasıdır. Yeni bir konsept oluştururken eski renderları araya serpiştirmek kötü bir görüntüye sebep olacaktır. En iyisi biz buna da el atalım!

portfolyo_render

Renderlarınız da ürününüzü en iyi yansıtacak açıyı seçmeniz projelerinizin anlaşırlığını arttıracaktır. Sınırlı sayfalar içinde gereksiz görsellerden kaçınıp en anlamlı ve bakan kişiye birşeyler anlatan görselleri seçmeniz porfolyonuza olumlu yansıyacaktır.

portfolyo_patlak_perspektif

Doğru materyal, doğru ışık kullanımı, mekan içinde alınmış başarılı renderlar ürünlerinizi gerçekçi kılmak için önemli etkenlerdir. Önceki yazımızda yazmış olduğumuz gibi çeşitli grafiksel öğeleri inceleyerek (Örn: Yeni çıkmış bir telefonun afişi) yada behance gibi siteler üzerinden ürün renderları nasıl alınmış diye yorumlayarak kendi ürünlerinizde kullanabilirsiniz.
Render almak ile ilgili sorunları olan arkadaşlar Keyshot nedir ve Keyshot ile 5 adımda render alma konularına bakarak, kısa zaman da çok iyi sonuçlar alabilirler !

Ürün fotoğrafları

portfolyo_urunleri

Projelerinizin ölçekli olarak yapmış olduğunuz prototipleri çok değerlidir. Prototipi yaparken uğraşmış olduğunuz ve harcamış olduğunuz emeği değerlendirmeni tam zaman. Doğru açılardan çekilmiş, uygun ışık ve temiz bir arka plan ile çekmiş olduğunuz fotoğraflarınıza portfolyonuzda yer vermeniz yapmış olduğunuz projelerdeki emeği göz önüne sermenize ve prototip anlamında neler yapabildiğinize dair kanıt niteliğinde olacaktır.

Diğer projeler

portfolyo_diger_projeler

Yapmış olduğunuz bir çok proje olabilir ama şartlar gereği bir çoğunu elemiştik. Bu aşama da kısa olarak projelerinizden bahsedebilirsiniz. Tek sayfa altında tüm projelerinizi göstermek çok tercih edilmesine tavsiye edilen bir davranış değildir. Her proje için yüzeysel olarak 1 sayfa ayırabilirsiniz. Bu sayfada projelerinizin öne çıkan detaylarını ve farklarını göstermeniz sizin tasarım gücünüzü ön plana çıkaracaktır.

Son sayfa

entas_portfolyo

Portfolyonuzu bir anda bıçakla keser gibi bitirmek, portfolyonuza bakan kişi üzerinde hayal kırıklığı ve soru işaretleri yaratabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için portfolyonuzun son sayfasına kadar gelmeyi başarmış o değerli kişiler için ufak bir not eklemek ve ayırdığı zaman için teşekkür etmek emeğin hakkıdır. Son sayfanıza sizinle iletişim kurabileceği numara,mail, sosyal medya(linkedin, behance) bilgilerinizi eklemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir