Portfolyo tasarım aşamaları: Kontrol

entas_portfolyo_tasarimi

Portfolyo tasarımı yazı serimizin son yazısından herkese merhaba. Portfolyo için gerekli araştırmaları yaptık, sayfalarımızın düzenini oluşturduk, sıra son bir kaç dokunuşu yapmaya geldi.

Endüstri ürünleri tasarımı bölümü için portfolyo tasarım aşamaları hakkındaki diğer yazılarımızı henüz okumadıysanız, Tasarımcının karar defteri: Portfolyo

Endüstri Ürünleri Tasarımı İçin Portfolyo

endustri_urunleri_portfolyoPortfolyo tasarımına son noktayı koymak için gerek dijital olarak gerekse basılı olarak yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu yazımız da portfolyomuzu dijital ve basılı olarak son haline getirmek için nelere dikkat etmeniz gerektiği ve hazırladığımız portfolyoyu firmalara göndermeden önce yapılması gerekenlerin neler olduğunu sizler için derleyerek yazı serimizin son yazısını hazırladık.

Önceki yazılarımızı okumuş olan okuyucularımız dijital portfolyo tasarımını çoktan sonlandırdığını düşünüyor olabilir. Peki ya kullandığınız bilgisayar ekranı sizi birazcık yanıltmışsa, zaten yeteri kadar stresli, gergin geçecek olan iş görüşmesine gitmeden önce hayatınızı daha da stresli yapmamak için en iyisi bir kontrol yapalım.

Portfolyo baskısı almak

Günlerce uğraştığınız portfolyonuzun tasarımı sonunda bitti, hazırladığınız dijital sunumunuza masaüstünüzde bulunan en değerli yeri verdiniz. Siz portfolyonuzu henüz göndermeye başlamadan tam bu noktada araya girerek bir soru sormak istiyoruz.

Önce bir baskısını mı alsak?

Ben firmalara göndereyim, iş görüşmesine çağırırlarsa hemen gider baskısını alırım düşüncesi zaten gergin geçebilecek iş görüşmelerini daha da gergin hale getirecek baskı sonrasın da yaşayabileceğiniz sorunlar da bu strese tuz biber olacaktır.  Özellikle standart a4 kağıt ile çalışmayıp önceki yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi özel kağıt boyutları ile çalışan arkadaşlar için işini sonraya bırakmak büyük bir hata olabilir.

Peki bu bu sayfaları nasıl birleştirecekseniz, çözümünüz spiral mi? En iyisi biz günler öncesinden baskımızı hazırlayıp, telefonumuzun çalmasını bekleyelim.

Portfolyo baskısı almak neden önemli?

İş görüşmeleri için sizi yarın da çağırabilirler bir hafta sonraya randevuda verebilirler, önemli olan gelebilecek fırsatları değerlendirmek ve farkında olmadığınız hatalarınızı düzenlemek adına portfolyonuzu hazırda tutmaktır.

CMYK / RGB

cmyk_baski

Dijital ortamda grafik çalışmaları yaparken, istemeden yada bilmeden yapabileceğiniz en büyük hata baskı için rgb formatın da çalışmaktır. Yanlış format seçimi sonrasın da hazırladığınız görseller karanlık yada farklı renkler ile çıkabilir, bunun önüne geçmek için çalıştığınız (baskı yada dijital) alana uygun renk formatın da çalışın. Portfolyo baskınız için CMYK olarak sayfalarınızı kaydedin.

 

 

 

 

 

Değişen renkler

portfolyo_ciktiTasarımınızı yaptığınız bilgisayar ekranı çok önemlidir. Bugün büyük grafik şirketlerinin kullandığı ekranların son teknoloji olmasının sebebi, renklerin doğru gösterimini sağlamasıdır. Standart bir laptop ekranında yapmış olduğunuz çalışmalar, baskı aldığınız esnada beklediğinizden oldukça farklı olabilir. İyi bir bilgisayar ekranı kullanmak hedeflediğiniz renklerin doğruluğu açısından önemlidir.

Özellikle siyah ve gri tonlu renkler süpriz yapmayı seven renklerdir, tam istediğiniz gri rengin tonunu bulmuştursunuz ama baskı alındığın da o gri rengin aslında kırmızıya dönmüş olduğunu görünce birazcık şaşırabilirsiniz. Kullandığınız renklerin doğruluğundan emin olmak için renk pantonelerinide kullanabileceğinizi unutmayın. Pantoneler belirli bir renk standartı olacağından sizi yanıltmaz ve doğru renkleri yakalayabilmenizi sağlar.

Göz alışması

portfolio_baskiPortfolyonuzu tasarlarken gözünüz sayfa tasarımlarına alışabilir yada ekranınızın kalitesizliğinden dolayı bazı kısımlarda görsel artıkları kalabilir ve siz farkına varamayabilirsiniz. Alacağınız baskıdan sonra gözünüz  basılı portfolyonuza yeni bir obje gözüyle bakacak ve bu hataları görmeniz daha kolay olacaktır. Yazım yanlışlıkları, kompozisyon kullanımı, sayfa yerleşimi gibi detayları farklı bir ortamda görmek alışmış olduğunuzun dışında olacak  ve daha iyi gözlem yapabilmenizi sağlayacaktır.

 

İyi bir baskı merkezi

portfolyo_tasarimi

Hazırlamış olduğunuz portfolyonuzun ilk olarak çok kaliteli olmayan bir kağıt kullanarak çıktısını alarak hatalarınızı gözlemleyin.Yapmış olduğunuz herhangi bir hata varsa ve kullanmış olduğunuz renklerden eminseniz yazıcılarının güzel olduğunu düşündüğünüz bir baskı merkezinde kaliteli (ağır) kağıtlar kullanarak baskınızı alın ve sayfa birleşimini sağlayarak hazır bir şekilde bekletin. Sayfa üzerinde dalgalı oluşan renkler, karanlık çıkan sayfalar, yatay saydam çizgiler, renklerin bozulması gibi  hatalar baskı esnasından kullanılan yazıcıdan kaynaklanmaktadır. Sahte yada dolum kartuş kullanmayan, yazıcıları eski olmayan bir baskı merkezi portfolyonuzu yeniden yaratabilir. (Bu birazcık pahalıya gelebilir.)

 

Potfolyo Dosya Boyutu

Bugün bir çok büyük ölçekli yada küçük ölçekli firmaların websitelerin de bulunan iletişim mail adresleri çalışmıyor, dolu, kontrol edilmiyor yada belirli bir büyüklükteki mail dosyasını kabul etmemek için programlanmış halde. Tüm bu etkenler birleştikçe iş başvurusu yapmak istediğiniz firmalara da ulaşım imkanınız olabildiğince kısıtlanmakta. Mail adreslerini titizlikle kontrol eden bir çok firmada tabikide mevcut fakat onlara portfolyo adı altında göndereceğiniz 50 60 Mb’lık dosyayı kimse indirmekle uğraşmamaktadır. Dijital olarak göndereceğiniz portfolyonuzun boyutunu olabildiğince düşük tutmanız sizin açınızdan daha olumlu olacağının farkında olun, PDF dosyanızı kaydederken orta düzey bir kalite işinizi fazlasıyla görecektir ve 5 MB’tı aşmamaya özen göstermeniz önemlidir.

Portfolyo dosya ismi

Bitmek bilmeyen revizeler sonucunda masaüstünde sayısız dosya isimleri ile dolmayan çok az endüstri ürünleri tasarımcısı vardır. Peşpeşe kaydolan son, sonn, sonnnn diye giden dosya isimleri birbirini takip eden sayısız revize ile portfolyonuzu isim kurbanı yapmamaya dikkat edin. Çoğu okuyucuya oha buda mı varmış dedirttirecek önemsiz gibi gözüken bu durum başınıza gelirse sizi komik durumlara sokabilir.

Mail yolu ile gönderdiğiniz portfolyonuzun ismini “isim- soyisim – portfolyo”şekilde kaydetmeniz gönderdiğiniz kişinin bakmak için bilgisayarına indirdiğinde sizi tanımasını sağlayacaktır. Farketmeden göndermiş olduğunuz mailde adınız soyadınız yazan bir dosya haricinde “portolyo sonnn” yada otomatik olarak “Yeni belge” yazan bir dosya adı sizi özensiz gösterebilir.

Mail Adresi

Mevcut kullanıyor olduğunuz mail adresinizin uzun ve karmaşık kelimelerden arındırmanız iş hayatında ve iş arama sürecinde size olumlu yansıyacak küçük bir detaydır. Mümkünse adınız ve soyadınızı içeren bir mail adresi edinmeniz bu zamana kadar yapmadığınız bir şey ise şuan tam vakti. Mail adresinizin uzun olmaması, ingilizce kelimeler ve tuttuğunuz takıma ait tarihleri barındırmaması sizinle iletişim kurulacağı zaman absürt durumlardan kurtulmanıza sebep olabilir.

Online Portfolyo

portfolyo_baski

Online olarak portfolyonuzu yayınlamak sizi en hazırlıksız olduğunuz fırsat anlarında bir adım öne geçirebilir. İlk olarak varsa kendinize ait bir site üzerinden portfolyonuzu ve diğer yapmış olduğunuz çalışmalarınızı  yayınlayabilir, yada behance, issue gibi siteler üzerinden portfolyonuzu tüm dünya ile paylaşıma açabilirsiniz.

Kişisel site konusu gözünüzü başta korkutabilir fakat hiç site tasarımı işinden anlamayan kullanıcılara hitap eden bedava yada uygun fiyatlı bir çok servis bulunmakta.

Broşür ve kartvizit

portfolyo_hazirlamaBuradan gelecekteki hazırlayacağımız ve portfolyo tasarımı konusu ile bağlantısı olan broşür ve kartvizit tasarımı konularına da göz kırpmadan geçmeyelim istedik. Portfolyo size iş bulma aşamasında yardımcı olacak bir araçtır. İş görüşmesi için gittiğiniz her yere bir adet portfolyo bırakmanız işsiz olduğunuzu düşünürsek bütçenizi epey zorlayabilir. Biz en iyisi kendimizi ve projelerimizi anlatan bir bröşür hazırlayalım, yanına da bir kartvizit sıkıştıralım. Belki lazım olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir