Portfolyo tasarım aşamaları: Hazırlık

entas_portfolyo

Portfolyo tasarımı serimizin ikinci yazısından herkese merhaba! Portfolyo tasarımı serimizin ilk yazısını henüz okumadıysanız buraya tıklayarak kendisine ulaşabilirsiniz.

Ne Kaybederim!

19.07.2016 – Bir tasarımcının güncesi

Endüstri ürünleri tasarımı 2. sınıfı alttan fizik dersi başta olmak üzere bir kaç dersten daha kalarak bitirmiş, yaz için düşündüğüm farklı planlardan dolayı bu yaz staj yapmamaya karar vermiştim. Hayatın bir cilvesi ile hesapladığım tüm planlar çökmüş, bilgisayar başında geçecek 3 aylık bir tatilin içine düşmüştüm.

Gecelerin gündüzlerden daha uzun olmaya başladığı anların birinde Facebooka girmiş hunharca geziyorken kendimi “endüstri ürünleri tasarımı” grubunda bulunan ve üzerinden 12 gün geçmiş olan bir ilanla kesişirken yakaladım. 3D printer ile prototipleme üzerine kurulmuş bir firma stajyer arıyordu.

Aklımdan saniyeler içinde geçen “ne kaybederim ki” düşüncesi beni en son meslek lisesi son sınıf stajım için yapmış olduğum cv’me kadar götürdü. Hızlı bir güncelleme, ufak bir ön yazı ile mailimi süsleyerek bilinmez bir yola çoktan çıkmıştım.


Merhabalar;
  Stajyer alım ilanınıza Facebook da “Endüstri Ürünleri Tasarımı” grubunda denk geldim üzerinden 12 gün geçmesine rağmen yinede sizinle iletişime geçmek istedim.  Bu yaz için bazı sebeplerden ötürü staj yapmamaya karar vermiştim fakat planladığım işleri yapamayacak oluşum ve zamanımı boşa harcamamak adına ilanınızı değerlendirmek istedim.  3D printer teknoljisine ve 3 boyutlu görselleştirme alanında ki yazılımların bir çoğunu kullanabilmekteyim. Bu konuda kendime güvendiğim ve kendimi geliştirmek  istediğim için bu başvuruyu yapıyorum, CV’m ektedir.
İyi Çalışmalar.

Maili gönderişimin ikinci gününde titreşen telefonumun ekranında yabancı bir numara gördüm.

portfolyo_tasarimi_hazirlik

– alo?

Telefondaki ses kendini tanıttıktan sonra cv’mi incelediğini ve görüşmeye gelip gelemeyeceğimi öğrenmek istemişti. Ertesi gün gelebileceğimi kulağına çoktan fısıldamış daha telefon kapatmadan toplu taşıma ile nereden gitsem daha hızlı giderim sorusuna cevap bile bulmuştum.

Buluşma saatinin gelmesiyle beraber kendimi bir bilinmezliğin içine atmak için kapının zilini çaldım. Kapıyı açan beyefendinin beni beklediği ama bunu çaktırmamaya çalıştığı her halinden belli bir tavırla beni içeri davet etti. Kısa bir tanışma merasiminin ardından beyefendi, neler yaptıklarını, beklentilerini, çalışma şartları gibi konuları konuşmaya başlamış, ağızdan çıkan her kelime biraz daha rahatlamama sebep vermiş oturmuş olduğum koltukta yeni gelin edasından çıkarak yerimi benimsemeye çoktan başlatmıştım ta ki o bıçak gibi tüm düşüncelerimi kesen sözü duyana kadar. Yaptığınız çalışmaları da görme imkanımız var mı acaba? Portfolyo?

O ana kadar portfolyonun nasıl bir şey olduğunu sadece anlam olarak bilmekten başka bir portfolyom yoktu. kem küm etmemle beraber o rahatlatıcı sesi duydum.

– Çok önemli değil okulda yapmış olduğunuz paftaları gönderseniz de olur.

O an istediğim tek şey eve ışınlanmak ve biran önce paftaları düzenleyerek göndermekti. Kısa bir vedalaşmanın ardından evin yolunu tutmuş, iyi geçen görüşmenin heycanını henüz üzerimden atamamış ama kendimden de emin bir şekilde etrafa gülücükler saçıyordum.

Tüm datalarımı açığa çıkarıp sade bir kapak ve pdfe düzülmüş toplamda 10 sayfadan oluşan bir pafta yığınını hazırlayarak ilgili maile gönderdim.

portfolyo_gondermek

Geçen bir günün ardından aklıma şu çılgınca soru geldi acaba gitmemiş olabilir mi? ya gitmediyse? görüşmede iyi geçmişti ama? neden geri dönmediler acaba? Aynı sesi bir kez daha kulaklarımda duymuştum bir daha göndersene Ne kaybedersin?

Yeni bir mail diyerek eski maili kopyalayıp yapıştırdım, portfolyomu ekledim, tekrardan gönderdim. Aynı gün içinde gelen cevap en az buraya kadar okumuş olan kişilerinde beklediği gibiydi;

– Mailinizi aldık. İlginiz için teşekkürler. 

Portfolyo hazırlığı 

portfolyo_hazirlik

Portfolyo hazırlığından kastımız kalem kağıtı hazırlamak tabikide değil, özellikle ilk defa porfolyo yapacak arkadaşlar için önemli bir takım karar ve araştırmaları yaparak hazırlayacak olduğu portfolyo tasarımı için ruhsal ve bilgisel olarak hazırlanmasıdır.

Diğer aşamalara geçmeden bu kararları en başta almak sizi bitmek bilmeyen revizelerden kurtaracaktır. Yapmak istediklerinizi bilinçli yapmanıza sebep verecektir. Daha önceden portfolyosunu yapmış ama 2019 yılının gelmesiyle portfolyosunu yenilemek isteyen arkadaşlar için ise gözden kaçırmış bir şeyler olabilir mi düşüncesi ile hızlarını hiç kesmeden okumasını tavsiye ediyoruz. 

Hazırlanmadan olmuyor mu direk atlasak olayın içine diye düşünebilirsiniz tabiki de olur ama yaşadığınız tecrübeleri bizimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Biz şimdi kim için portfolyo tasarlıyoruz?

Portfolyo tasarımına geçmeden önce ilk olarak cevap bulmamız gereken soru, bu portfolyoyu ne için, kime göndermek için hazırladığımızdır. Can sıkıntısı? Staj? İş başvurusu? Eğer cevabınız iş başvurusu için değilse bundan sonra okuyacaklarınız sizin sonraki zamanlarda yapacak olduğunuz portfolyolarınızı daha da güçlü bir hale getireceğini unutmayın! Eğer İş başvurusu için bu yola çıkmışsak o zamanda oklar bizi başka bir soru işaretine yönlendiriyor, genel bir portfolyomu olacak yoksa belirli bir sektör için özelleşmiş bir portfolyomu? Bu soruları sormak ne istediğiniz konusunda düşüncelerinizi daha da net görmenizi sağlayacaktır.

Portfolyonun her yıl güncelleneni makbuldur!

Tasarım hiç bir zaman bitmez sözünden feyz alan portfolyo, benim neyim eksik diyerek çizgisini net olarak belli ediyor ve en az her yıl güncellenmeyi bekliyor.  Şuan ki yapmış olduğunuz portfolyo size çok güzel gelebilir fakat bir sene sonra açıp tekrar baktığınız da gözünüzden süzülen bir kaç damla yaşı silmek için eski portfolyolarınızın sayfalarına bakabilirsiniz.

Yeni klasör: Portfolyo

Üzerinden yıllar geçmiş projelerinizi tozlu raflardan çıkarmanın vakti geldi!

Bilgisayarınız da dağınık halde duran her gün şans eseri başka bir parçasına denk geldiğiniz projelerinizi toplamanın vakti geldi!

Kötü geçen juriler sonrası yüzüne bakmaya cesaretinizin olmadığı rulolanmış eskizlerini açarak tersten katlamanın vakti geldi!

Yapmış olduğunuz grup projelerinizin eksik kısımlarını  grup arkadaşlarınızdan istemenin vakti geldi!

Masaüstünüzde yeni bir klasör açmanın bugün tam vakti! Bugün geri kalan hayatınızın ilk günü.

Araştırmalar

Sektör taraması

Tam şuanda mezun olmuş olsanız kime, hangi firmaya iş başvurusu yapardınız? Hep o düşündüğünüz ve ileride ne üzerine çalışmak istediğiniz sorusuna henüz bir cevap bulabildiniz mi? Bu sorulara henüz bir cevabınız yoksa üzgünüm pek yakında ne iş olsa yaparım demeye, ilginizi çekmeyecek ilanlara, evinize saatler uzaklıktaki mesafelerde bulunan firmalara başvurmayı düşünebilirsiniz, belkide..

Yeni excel belgesi

Yeni excel belgesinin amacı çalışmak istediğiniz sektörü ve o sektördeki firmaları tanımanızı sağlar. Bazen hiç beklemediğiniz firmaların altından bir endüstri ürünleri tasarımcısı da görebilirsiniz.

portfolyo_firmalar

Az yukarı da açmış olduğumuz yeni klasörün içine bir de excel dosyası eklemenin vakti geldi o zaman. Portfolyomuzu staj yada iş başvurusu için hazırlamaya başladığınız andan itibaren açmış olduğunuz excel dosyasına takip ettiğiniz firmaların isimlerini, maillerini ve firma hakkında bilgileri not etmeye başlayın. Bazen bir reklamda bazen yediğiniz bir ambalajın üzerinde dikkatinizi çeken yapmış oldukları işlerini görüp beğendiğiniz firma isimlerini de excele not alın. Yine bu süreçte özellikle ilginizi çeken sektörlerin fuarlarını takip ederek orda insanlarla konuşun. Haftada bir iş ilanlarının paylaşıldığı siteleri ziyaret ederek kimler endüstri ürünleri tasarımcısı arıyor onlara bakın ve tüm firmaların bilgilerini not alın. Facebook üzerinden “endüstri ürünleri tasarımcılarının bulunduğu gruplara üye değilseniz üye olun zaman içinde orda yayınlanan ilanlardaki firmaların isimlerini not alın.

Linkedin kullanmıyorsanız hemen açın ve endüstri ürünleri tasarımı okumuş bu işi yapan kim var hepsini takip ederek nerelerde çalışmış olduklarını daha önce nerelerde çalıştıklarını inceleyin. İlginizi çeken firmaların sitelerini ziyaret ederek isimlerini not alın.

Hazırladığınız liste kabardıkça en çok ilginizi çeken firmaları listeninizin üst kısmına taşıyın. Çalışmayı düşünmediğiniz sektörden kayıtlı olan firmaları listenin alt kısmına taşıyarak kendinize bir yol haritası çıkarın.

Portfolyonuz bitince ilk başta orda çalışmaktan keyif alacağınız firmalara başvurun. Direk panikleyerek istemediğiniz firmalara portfolyonuzu göndermeye başlar ve kabul edilirseniz. İstediğiniz firmalar kafanız da hep bir soru işareti olarak kalabilir ve acaba onlara başvursam herşey farklı olurmuydu diye düşünebilirsiniz. 

portfolyo_ornekleri

Portfolyo örnekleri incelemek

Dünyadan ve ülkemizden çeşitli sektörlerden portfolyo örnekleri bulup sayfaların, sayfa düzenlerinin ve kompozisyonların nasıl kullanıldığını incelemek, tüm bunların nedenlerini sorgulamak ufkunuzu açacak güzel bir uygulamadır.

Araştırmanız sırasın da hoşunuza giden portfolyo örneklerini daha sonra incelemek adına, masaüstünüzde açmış olduğunuz Portfolyo klasörüne yeni bir alt klasör ekleyerek kaydedin ve bu örnekleri arada açıp inceleyin.

Dijital Portfolyo örneklerini bulmak için internet üzerinden bir çok kaynağa bakabileceğiniz gibi daha önceden hazırlamış olduğumuz tasarımcıların mutlaka bilmesi gereken 5 web sitesi adlı konumuzdan kaynak bulmak için yardım alabilirsiniz.

Editoryal içerikleri incelemek

Portfolya araştırmamızı yaptıktan sonra aynı dili konuşabilecek neler var diye düşündüğümüzde akla ilk gelen şeyler dergi, gazete veya çeşitli grafik öğeleri olabilir. Tüm bunların ortak yönü ise genelde ticari kaygılar içermeleridir. Tüm dergiler güzeldir demek belki yanlış bir genelleme olacaktır fakat mantık olarak ticari ve satış yapması gereken bir şey belirli bir standardın üzerinde olmalıdır.

portfolyo_mizanpaj
2 sütündan oluşan mizanpaj örneği

Okuyucuyu yormayan ve her ay değişmeyen sayfa düzeni, içeriği anlam bakımından değişse de sayfa sayılarının değişmemesi kısaca mizanpajın gırla akıtıldığı bir kaynak demektir. Tüm bu kaynakları incelememek sizce de garip olmaz mı?

Kararlar

portfolyo_tasarimi

ilk yazımızı okuyan arkadaşlar için kararlar defteri derken ne demek istediğimizi bu kısımda biraz daha açacağız çünkü bu aşamadan sonrası düşünülecek ve üzerinde kararlar verecek bir çok konuyu barındırıyor. Tüm bu kararlar portfolyonuzu baştan oluşturacaktır.

 

Portfolyo Düzeni

Genel olarak portfolyonuz bir düzen, mizanpaj içermelidir. Düzensiz rasgele gelen içerik okuyucuyu zorlayacak çevrilen her sayfa yeni süprizler barındıracak ve okuyucunun projelerinizi anlamakta zorluk çekmesine sebep olacaktır. Tüm projeleri belirli bir düzen içinde tutmak ilk projeden sonra okuyucuyu alıştıracak ve portfolyonuza bakan kişiye süprizler yaşatmadan sade bir dille anlamasına sebep olacaktır. Farklı ve öne çıkmasını istediğiniz detayları oluşturmuş olduğunuz düzeni bozarak öne çıkarmanız okuyucu tarafından daha da dikkat çekici hale gelebilir.

portfolyo_mizanpaj_duzen

Daha önce bahsetmiş olduğumuz portfolyo örnekleri ve editöryal içeriklerin incelenmesi size belirli bir mizanpaj oluşturmanıza yardım edecek en iyi içeriktir. Değişen içeriğe göre şeklini koruyan sütunlar ve sayfa sayıları aslında çok şey anlatmakta. Peki siz nasıl bir sayfa düzeni kullanacaksınız karar verdiniz mi?

Proje Sayısı

Portfolyonuz da olmasını düşündüğünüz proje sayısı nedir?

portfolyo_kac_proje_olmali

Üniversite hayatınız boyunca güz ve bahar dönemleri ile birlikte kabaca hesaplayacak olursak proje dersinizi en az 8 kere almıştırsınız. Her seferinde de bir proje gerçekleştirmiş ve bitirmiş olduğunuzu varsayalım. Bu 8 projeden 2 tanesi temel tasarıma gitse 2 tanesi de geçmek için yapmış olduğunuz saçma sapan projeler olsa eğer bir yerde hata yapmadıysak geriye 4 tane projeniz kalmış olması lazım. Peki bu 4 projeniz hakkında düşünceniz nedir? Hüsran mı yoksa muhteşem mi, proje derslerinizle beraber yapmış olduğunuz yarışma,ambalaj tasarımı projelerinizde vardır illaki onlardandamı bir kaç tane sıkıştırsak?

Tecrübeler ve görüşler bu konuda portfoyonuz da en fazla 4 proje olması yönünde. Zaman yönetimi açısından başarısızlıklarla dolu hayatımız da kimse portfolyonuza saatler ayıracak vakit bulamıyor. Bulmaya da çalışmıyor. Çoğu kişi zaten detaylı da bakmıyor.

Sizin yaparken saçlarınızı beyazlattığınız en ince ayrıntısına kadar düşündüğünüz o sayfalar genelde hakettiği değeri bulamamakta. Tabi kimi zaman gerçekten ilgili kişiler tarafından da detaylı incelendiği de bir gerçek ama malesef sizin günler boyunca uğraştığınız şeyler aslında kimsenin umurunda değil.

portfolyo_sayfa_boyutları

Sayfa Sayısı

Kaç adet proje koyacağınızı belirledikten sonr projelere ayırmayı düşündüğünüz sayfa sayısı da önemlidir. Bu konuda genellikle tavsiye edilen sayı 3 sayfayı geçmemesidir. Duruma göre araştırma sayfaları, moodboard, persona analizi gibi etkenlerden dolayı bir sayfa daha eklenip, 4 sayfa olabilir ama daha fazlası olmamalıdır.

Anlatmak istediğiniz çok şey olabilir tüm bunları portfolyoya koymak sonu gelmeyen sayfalara sebep olacaktır. 

Sayfa boyutu  

portfolyo_kac_sayfa_olmali

Görüşmeye gideceğiniz firmalar da yanınızda götürmek için portfolyonuzun bir çıktısını almanız ve yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Kullanmak istediğiniz sayfa boyutu nedir? Çıktı aldıktan sonra sırt çantanızda taşıyacaksanız çok büyük olmaması, yazıların okunmasını engelleyecek kadar da küçük olmamasını tavsiye ederiz.

Dünyada ve ülkemizde genelde tercih edilen portfolyo sayfa büyüklüğü yatay olarak kullanılan a4 kağıdıdır. Farklı olmayı seven insanlar farklı kağıt boyutları kullanılabilir fakat bu baskı, okuma ve taşıma gibi sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

Yazı fontu ve punto

Punto ve yazı fontu üzerine sayfalarca yazı yazmak mümkündür keza bir çok üniversitede tipografi adı altında dersler yine aynı isimde kitaplar bulmak mümkün.

portfolyo_yazı_fontu

tasarimseyri.com olarak tüm bunları eleyip elimizde kalanlara bakacak olursak. Portfolyonuz da tavsiye edilen yazı fontu, 2 farklı yazı tipi olabileceğidir. Genel metinler için ve başlık yada portfolyo kapağında kullanmak için fazlası portfoyonuza bakan kişinin gözünü yormaya çoktan başlamış ve yarısına bakıp kapatmış bil olabilir.

Not: Lütfen iki yazı tipinizden biri comic sans olmasın.

Yazı puntosu ise 3 adet genelde yeterli olmaktadır. Bunlar ana metin yazısı, başlıklar ve dipnotlar içindir. Yazı tipinde olduğu gibi farklı farklı yazı puntoları kullanmak kafa karışıklığı ve mide bulantısına sebep olabilir.

Renk skalası

portfolyo_renk_uyumu

Portfolyonuzda kullanabileceğiniz renkler ve onların uyumları ile portfoloyonuza bakan kişinin gönlünü fethedebilirsiniz. Renklerin kullanımı ile portfolyonuzda ki akışı sağlayabilir ve gözleri sevindirebilirsiniz.

Portfolyonuzun göz yormaması ve için temel gereksinimlerden biride portfolyonuzdaki renk uyumudur. Bu konuda yazmış olduğumuz adobe css ile tasarımda uyumlu ve kolay renk seçimi konusuna bakabilir ve size uygun olan renk skalasını kolayca seçerek yola koyulabilirsiniz.  Tavsiye edilen renk skalası 3 renkten oluşmasıdır. Birinci olan ana renk (sayfa arka fonu) diğer ikiside yardımcı renkler (logo, başlıklar, geçişler, sayfa numaraları vb.) olabilir. Fazlası göz yoracak daha azı daha sade bir hale getirecektir. 

Portfolyo Tasarımı

Herşey hazırsa, tasarıma başlayabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir