Endüstriyel tasarımda ürün geliştirme ve tasarım süreci

Endüstri-Ürünleri-Tasarımında-Ürün-Geliştirme-Süreci

Ürün nasıl tasarlanır? Aşamaları nelerdir?

Özellikle Endüstri ürünleri tasarımı bölümüne yeni başlamış öğrencilerin kafalarında soru işareti olabilen sorulardan bazıları bunlar. Bu sorunun kesin olarak bir cevabı bulunmaması ile birlikte bu konuda uygulanan farklı metotlar bulunuyor ve her gün bu metotlara bir yenisi ekleniyor. Bu yazımız da temel tasarım prensipleri çerçevesinde bir ürün nasıl geliştirilir, geliştirilirken hangi aşamalardan geçer, nelere dikkat etmek ve bu aşama da nasıl düşünmemiz gerektiği konusuna değinmeye çalıştık ve toplam 10 aşamadan oluşan bir süreç ortaya çıkardık, tasarlanan ürüne göre bu süreç azalabilir veya çoğalabilir. Faydalı olması dileğiyle.

1- Mevcut ürün tasarımlarını inceleyin, ürün gelişimini gözlemleyin!

Gelişen teknoloji ve sanayi ile beraber üretimin önüne geçmek mümkün değil. Her gün yeni bir ürün tanıtılıyor ve daha çıktığı gün eskimeye başlıyor. İçinde bulunduğumuz bu tüketim çağında tüm gelişmeleri, yeni ürünleri takip etmek elzem bir durum.  Tüm bu tüketim çılgınlığı içinde bir endüstri ürünleri tasarımcısı olmak ise takip edilecek bir sürü sektör anlamına gelebiliyor.

Ürün tasarım sürecinde Amerikayı yeniden keşfetmeyi kimse istemez, olan bir ürünü geliştirmek eksiklerini geliştirmek ana hedeftir. Tasarım asla bitmez. Tasarlamak istediğiniz ürünün piyasada ki benzerlerini incelemek size tasarlayacağınız ürün konusunda bir çok bilgi verebilir. Ürünün eksiklerini, tarihsel süreçte ne gibi gelişmelerden geçtiğini ve bir sonraki aşama da ben ne yapabilirim sorusunu düşündürmek gibi.

urun-gelistirme-tasarımseyri

2- Tasarım morfolojisini araştırın

Morfoloji: Dilbilimde (lengüistikte) kelimelerin dış yapı bakımından geçirdiği değişiklerle uğraşan bilim dalıdır. Bir kelime nasıl doğmuştur? Yüzyıllar içinde ne gibi değişmelere uğramıştır? Kökü, türemişleriyle nasıl bir aile meydana getirmiştir? Çekim şekilleri nelerdir? Bütün bunları morfoloji araştırır.

Tüm bu anlattıklarımız bir kelimenin kökeninin incelemek için anlatılmış olsa da. Ürün tasarımı konusunda da morfolojik bir araştırma size ürünün gelişimi süreci hakkında bilgiler verecektir.

ürün-geliştirmede-yenilikler

3- Yenilik ve iddianızı belirleyin

Tasarlamak istediğiniz ürününüzü benzerlerinden ayıracak özelliklerin neler olduğunu, bir tasarımcı olarak ürüne ne katabilirim konusunda araştırma yapın.

4- Farklı fonksiyonda ama benzer formda ki tasarımlara bakın

Tasarlamak istediğiniz ürünün farklı fonksiyonda ama benzer formda ki tasarımlarına bakarak, formun nasıl kullanıldığını inceleyin. Tasarlanırken tasarımcının nasıl bir konumlandırma ve detayları nasıl şekillendirdiğini inceleyin, benzer formları incelemek aynı zaman da tasarlayacağınız ürünün üretimi konusunda da size bilgi verecektir.

5- Sektörel tasarım diline bakın

gösterge-bilim

Tasarlamak istediğiniz ürünün sektörel tasarım diline hakim olmak tasarlayacağınız ürünün kullanıcıya yabancı olmamasını sağlar. Gösterge bilim, renkler ve form, materyal vb. size kullanıcı için daha tanımlı ürünler yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

6- Tasarımınızın teknik yapısını düşünün

Tasarlayacağınız ürünün teknik yapısının düşünün, tasarlayacağınız şeyin kabuk değil sistem olduğunun bilincinde olun. Ürününüzün tasarımını ilk olarak belirleyecek etken ürünü oluşturan donanımdır. Donanımın size hangi konuda ne kadar izin vereceğini, mümkünse neleri değiştirebileceğiniz konusunda gözlemleme yapın. Tasarladığınız ürünün benzeri şayet elinizde varsa içini açarak parçaların nasıl çalıştığını, hareket kabiliyetleri nelerdir gibi özelliklerini inceleyin.

ürün-geliştirme-tasarimseyri

7- Hedef kitlenizi ve ihtiyaçlarını belirleyin

Ürün tasarımın da en çok başvurulan noktalardan biri şüphesiz budur. Nihayetin de ürününüzü bir kullanıcı için tasarlayacaksınız ve kullanıcıyı tanımak, ihtiyaçlarını bilmek ürün tasarımında size katkı  sağlayacak en büyük referanstır. Ürününüzü kimin için tasarlıyorsanız o kitlenizi iyi tanımanız önemli bir önceliktir. Kullanıcı ihtiyaçlarını gözlemleyerek nelere ihtiyacı olduğunu ürününüz de hangi sorunları hangi ihtiyaçları çözmeniz gerektiğini düşünün. İhtiyaç belirlemede gözlemleme, anket, röportaj gibi size yardımcı olacak ve kullanıcı hakkında bilgi toplamanıza yardımcı olacak metotları kullanabilirsiniz.

7- Fikir eskizlerini düzenli ve kaliteli çalışmaya özen gösterin

ürün-tasarımı-1

Buraya kadar ki olan kısıma kadar tasarlayacağımız ürün için bir temel oluşturmuş olduk, ürününümüzü oluşturan temel konularda kararlar verdik varsa kırmızı çizgilerini ve ihtiyaçları belirledik. Artık harekete geçme vakti geldi!

İlk fikir eskizlerimizi yaparak gözlem yapmak yerine somut bir hareket geçebiliriz. İlk eskizler ürün tasarımının en önemli kısımlarından biridir, bu konuda çekingen olmayıp bir çok şeyi denemek yapılması gereken doğru şeydir. Büyük kağıtlara, büyük olarak eskizler yapmanız sizi daha cesaretlendirecek ve çizim esnasında daha net bir görüş sağlayacaktır. Çizim esnasında notlar alın. Eskizlerinizi yaparken çizmiş olduğunuz şeyler hakkında ufak ufak notlar almanız sizin için faydalı ve daha sonra geri dönüp baktığınız da o an neleri düşündüğünüz konusunda size bilgi verir.

8-Detayları geliştirin

ürün-tasarımı-2

Oluşturduğunuz  ilk eskizlerin ardından geliştirilmeye açık olduğunu düşündüğünüz çizimler konusunda kararlar vererek aza indirgeyin. Yüzeysel olarak oluşturduğunuz fikir eskizlerinizi detaylı olarak eskizlemeye devam edin. Detayları çizim esnasında çözmeye çalışarak ürününüz de kararlar verin. Ürün geliştirmek bir kararlar neticesidir.

ürün-tasarımı-3

9- Tasarımınızı geliştirin

Oluşturduğunuz konsept tasarımları bitirmek için, sonuçlandırmış olduğunuz eskizleri sanal ortama aktararak boyutlandırın. 2Boyutta göremediğiniz detayları ve sorunları 3Boyutlu olarak görebilirsiniz. Farklı materyaller deneyerek ürününüz için en iyisine karar verin.

10- Tasarımınız için sunumunuzu hazırlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir