Endüstri Ürünleri Tasarımı

endustri_urunleri_tasarimcisi

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kuruluşu

endustri_urunleri_tasarimiEndüstri Ürünleri Tasarımı/Endüstriyel tasarım bölümü ilk olarak 1971 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi bugünkü adıyla ise Mimar Sinan Üniversitesinde kurulmuştur. Bölümün kurucusu birçok Endüstri ürünleri tasarımcısının adınısıkçaduyduğu Prof. Önder Küçükerman’dır.

Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü, yaratıcı düşüncenin işlev, değer, biçim ve kimlik kavramlarında bütünleşerek endüstriyel yöntemlerle üretilen nesnel dünyanın var edilmesi için çalışan bir meslek dalıdır. Bu mesleği icra eden kişiye de Endüstri ürünleri tasarımcısı denir.

Seri üretilebilecek her türlü kullanım eşyasının kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına yönelik olarak tasarlanması kullanıcı ile üretici arasındaki diyalogu kuran, süreci kurgulayan, ve kontrol eden bu disiplin, yaratıcı düşüncenin etrafında estetik açıdan duyarlı ve akılcı çözümler üretmekle uğraşır.

Endüstri Ürünleri Tasarımcısının Çalışma Alanları

endustri_urunleri_calısmasi

Endüstri ürünleri tasarımı eğitimi almış kişilere bugün birçok alanda denk gelmek mümkün, almış olduğu multidisipliner eğitim sayesinde kendine farklı alanlarda da kolaylıkla iş bulabilen endüstri ürünleri tasarımcıları genellikle seri üretim yapılan iş yerlerinde ürün tasarımında, yaşamı kolaylaştırıcı ürünlerin tasarlanmasında, üretilmesinde, endüstri ürünleri tasarımı danışmanlığında, konut içi tüketim ve kullanım nesneleri, tüketici elektroniği, beyaz eşya, mobilya, aydınlatma, otomotiv ve ulaşım sistemleri, kent ve kamusal alan ürünleri, mücevher ve moda aksesuarları, sergileme ve ambalaj  gibi birçok sektörde endüstri kuruluşları bünyesinde tasarımcı olarak çalışabilir. Ayrıca serbest tasarımcı olarak firmalara danışmanlık hizmeti sunabilir, kendi tasarım firmalarında ürün ve servis sistemleri geliştirebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir