Dieter Rams’ın İyi Tasarım İlkeleri

dieter-rams-kimdir
Dieter Rams

dieter-rams-kimdir

20. Yüzyılın en önemli endüstriyel tasarımcılarından biri olarak görülen Dieter Rams, 20 Mayıs 1932 yılında Almanya’nın Weisbaden kentinde doğmuştur. Marangoz babasının yaratıcılıkla yeni ürünler ortaya koyan mesleğinden etkilenerek, mimarlık ve iç mimarlık eğitimi almıştır. 1955 yılında mimar olarak girdiği elektronik ev aletleri üreticisi Braun daa çalışmaya başlamıi, burada geçirdiği 6 yılın ardından ürün tasarımı bölümünün başına geçmiştir.

1950’lerde Almanya’daki işlevsel tasarım anlayışının kilit isimlerinden biri olmuş, zarif, okunaklı, aynı zamanda özenli bir görsel tasarım diline sahip bir anlayış sürdürmüştür. İyi tasarım nedir? Sorusuna cevap arayan Rams, 20. yüzyıla damga vuran ve hala etkisini sürdüren iyi tasarımın 10 ilkesini  yarattı.

dieter rams_braun_tasarımcısı
Braun için tasarlamış olduğu bazı ürünler
Dieter Rams’ın İyi Tasarım ilkeleri

Dieter Rams “İyi Tasarımı(Good Design)” 10 ilke altında sıralamıştır, bunlar:

  • İyi tasarım yaratıcıdır.

Varolan ürünlerin formları kopyalanmaz veya sadece yenilik olsun diye form yaratılmaz. Ürünün fonksiyonlarında yaratıcılığın ruhu gözükmelidir. Mevcut teknolojik gelişmeler yeni yaratıcı çözümler sunmaya olanak sağlamaktadır.

  • İyi tasarım ürünü kullanışlı kılar.

Ürün kullanılmak üzere satın alınır. Ürünün sadece işlevsel değil aynı zamanda psikolojik ve estetik olmak üzere belirli kriterleri de yerine getirmelidir. Ürünün kullanılabilirliği ile faydasını optimize etmek tasarımın en önemli görevidir.

  • İyi tasarım estetiktir.

Hergün kullandığımız ürünler bizim ruh halimizi etkilediği için, ürünün estetik kalitesi onun kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır.

  • İyi tasarım ürünü anlamamıza yardımcı olur.

Tasarım ürünün yapısını açığa kavuşturmalıdır. Daha iyi tasarım ürünün konuşmasını sağlar. En iyi tasarım ürünün kendi kendiliğinden anlaşılmasını sağlar.

  • İyi tasarım fazla öne çıkmaz.

Ürünlerin amacı araç olarak kullanılmaktır. Sanat eseri olmadıkları gibi dekoratif obje de değildirler. Kullanıcının kendini ifadesine izin vermek için tasarımları tarafsız ve kontrollü olmalıdır.

  • İyi tasarım dürüsttür.

Tasarım ürünü gerçekte olduğundan daha yaratıcı, daha güçlü veya daha değerli yapmaya çalışmamalı. Tüketiciye tutamayacağı sözler vermemeli.

  • İyi tasarım dayanıklıdır.

İyi tasarım kısa süre içierisinde moda dışı olacak trendleri izlemez. Günümüzün çabuk tüketen toplumunda iyi tasarlanmış ürünler, kısa hayatlı sıradan ürünlerden dikkat çekici bir biçimde ayrılır.

  • İyi tasarım son detayına kadar uyumludur.

Tasarımda hiçbirşey keyfi olmamalıdır. Tasarım sürecinin eksiksiz ve hatasız olması, kullanıcıya verilen saygıyı gösterir.

  • İyi tasarım çevrecidir.

Tasarım mantıklı hammadde kullanımına ve dengeli bir çevreye katkıda bulunmalıdır. Sadece gerçek kirliliğe değil, görsel kirliliğe ve çevrenin yok edilmesine de karşı durulmalıdır.

  • İyi tasarım mümkün olduğunca az tasarımdır.

Az olan daha iyidir. Çünkü esas bakış açılarına konsantre olmayı ve gerekli olmayanlar ile külfetini çektirmemeyi sağlar. Sadeliğe ve basitliğe dönün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir