Ambalaj Tasarımı ve Tasarım Süreci

Ambalaj koruma

Merhabalar, yeni bir ambalaj yazısı ile karşınızdayız. Daha önceki yazılarımız da ambalajın tarihi ve ambalaj tasarımında hangi malzemelerin kullanıldığını incelemiştik.  Bu yazımız da ise ambalaj tasarımı ve tasarımın ne gibi süreçleri içerdiğini inceleyeceğiz.

Ambalaj tasarımı: İçinde ürün bulunan ve koruyucu dış ürünü grafiksel ve strüktürel (form- materyal) tasarlama sürecidir. Ambalaj tasarım sürecini bölümlere ayıracak olursak bunlar;

  • Koruma
  • Taşıma
  • İletişim

olarak 3 bölüme ayırmak yanlış olmayacaktır. Ayırmış olduğumuz bu 3 bölümü başarıyla yerine getiren bir tasarım hiç şüphe yok ki başarılı bir sonuç ile netilenecektir.

Ambalaj korumaKoruma: Ambalajın ilk ve  en eski işlevidir. Bir ambalajın; içindeki ürünü onun için tehdit oluşturabilecek nem, dış darbelerden, sıcaklık vs. gibi çevresel faktörlerden, kimyasallardan, mikroorganizmalardan koruması gerekmektedir.

 

 

 

Ambalaj-tasıma

Taşıma: Göçebe halde yaşayan ilk insanlar döneminden kalan diğer bir primitif işlev de taşıma işlevidir. İçindeki ürünü bir yerden bir yere ulaştırırken kaldırma ve hareket ettirme kolaylığı sağlamayı ve bu hareketi taşınılan nesneye zarar vermeden yapmayı kapsar.

 

 

iletisimİletişim: Diğer ikisi kadar eski olmasa da ticaret ve reklamdan daha öncelerine dayanan bir ambalaj işlevidir. Bu işlev, önceleri insanlar kendi eşyaları için kendi ambalajlarını yaratırken onlara tinsel, duygusal mesajlar yükleme gibi sanatla aynı kökenli ihtiyaçlardan ortaya çıkmıştır. Ayrıca içlerindeki ürün hakkında dışarıdan bilgi vermek amacıyla ambalaj üzerine yapılan çizimler ve işaretler de bu işlevin ilk örnekleridir. Daha sonraları ticaretin gelişmesi ile rekabet ortaya çıkmış ve üreticiler ürünlerinin rekabetin dışında kalmaması için ambalajlarına çizim, amblem, yazı gibi öğeler eklemişler, strüktürel formların ambalajlanan ürünle olan ilişkisini vurgulamaya çabalamışlar ve bunu yaparken ilk gösterge bilim-ambalaj bağını kurmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir